Jedna, dvě i tři vrstvy
Cementová malta je nejlepší pro vnější omítky nebo do vlhkého prostředí, protože je prakticky nenasákavá. Dává se také často přednost vápenné omítce v jak v místnostech atd., tak ve vlhkém podnebí. Cementová malta je mnohem pevnější než vápenná malta. Podíl směsi se u cementové malty (tj. cement : písek) se může lišit v závislosti na 1:4 až 1:6. Písek používaný do omítkové malty by měl být dobré struktury, čistý, hrubý a zrnitý. Cementová omítka se nanáší buď ve dvou nebo i ve třech vrstvách, přičemž první dvouvrstvá varianta je běžnější. Pro povrchy, kde to stačí a nevyžaduje se úplně hladký povrch, je někdy dobrá i jednovrstvá omítka. Prodyšnější vápenná malta do vnitřních prostor je obvykle v poměru vápno: písek 1:3, je propustnější párám. Vápenocementová malta má poměr vápno: cement: písek 1:1:3 nebo 1:1:5 a je tvrdší a odolnější než jenom vápenná malta, ovšem není vhodná na vlhké zdivo.
Studená a teplá voda
Smíchejte omítku ve velkém kbelíku. Naplňte kbelík až po značku studenou, čistou vodou. Otevřete nový sáček s maltovou směsí a vytřepejte ho do kbelíku, dokud nevytvoří kopec nad hladinu vody. Poté pomocí pístu nebo míchací tyče začněte zapracovávat suché částice omítky do vody. Používejte vždy studenou vodu, nechte ji vsáknout a míchejte co nejméně, pokud chcete, aby omítka tuhla pomalu. Použijte teplou vodu a hodně promíchejte, pokud chcete, aby omítka rychle zatuhla.
Vždy dávejte maltu do vody
Maltovou směs vždy přidávejte do vody, ne naopak. Pokud to uděláte naopak a do maltové směsi přidáte vodu, budete muset vyvinout silný tlak, abyste promíchali omítku na dně kbelíku a omítku příliš promícháte a bude příliš rychle tuhnout při práci.
Použijte vrtačku s nástavcem
Elektrická vrtačka s lopatkovým nástavcem vám může ušetřit spoustu času, pokud mícháte velké množství malty nebo více dávek. Musíte ale vědět, že smíchání malty pomocí vrtačky s nástavcem způsobí, že omítka zatuhne mnohem rychleji. Nástavec využijete při velkých pracích, při kterých nanesete velké množství omítky v krátkém čase. Pokud děláte malé množství, použijte menší kbelík a míchejte ručně, aby omítka tuhla pomaleji a poskytla vám dostatek času na práci.
Míchejte do hladka
Maltu průběžně míchejte, aby se zahustila. Pokračujte v míchání, dokud nebude dokonale hladká a bez hrudek. Čas od času seškrábněte boky kbelíku, abyste uvolnili všechny ulpívající suché částice na stěnách. Až skončíte, malta by měla mít zhruba stejnou konzistenci jako arašídové máslo. Dobrým způsobem, jak zjistit, zda je omítka dostatečně silná, je postavit dřevěné míchadlo přímo dolů na dno do kbelíku. Pokud stojí samo o sobě, znamená to, že vaše omítka je v pořádku.
Zdroje: Wikihow, All about construction, B&Q, This Old House
Zdroje foto: Freepik.com