Co je to omítka?
Jde o směs vápenného nebo cementového betonu a písku společně s požadovaným množstvím vody. Chrání povrch před pronikáním vody a dalšími atmosférickými vlivy. Poskytuje trvanlivý, jednotný a hotový povrch pro nanášení dalšího barevného nátěru.
Požadavky na dobrou omítku
Výběr typu omítky závisí na následujících faktorech:
Požadovanou kvalitu a pevnost omítky získáte následovně:
Očistěte povrch
Proveďte přípravu povrchu pro omítku požadované trvanlivosti. Vytvoří se tak uspokojivé spojení mezi omítkou a povrchem zdi. Povrch by měl být čistý a bez volných částic. Na správném očištění závisí, jestli omítka dostatečně přilne.
Drsnost
Zdrsnění cihlové zdi dodává povrchu přilnavost. Pro dobré uchycení omítky by měl být povrch zdi drsnější.
Povrchové nerovnosti
Aby se minimalizovala tloušťka omítky, nesmí být její povrch zvlněný. Jinak se v závislosti na vyskytujících se nerovnostech povrchu bude tloušťka omítky lišit.
Nesouvislost ploch
Je-li omítnutý povrch nesouvislý, vytváří se v omítce trhliny. Například změna z betonového na cihlový povrch, z hliněných cihel na cementové bloky. Na spojích dvou různých ploch pod omítkou dejte vrstvu proto omítkové síťoviny, která zabrání tvorbě trhlin.
Vytvrzování
Pro dosažení maximální pevnosti a hustoty omítky je nutné její řádné vytvrzení. Omítnutý povrch proto udržujte vlhký po dobu 7 dnů. Vytvrzujte ho vodou nastříkanou na povrch.
Vytvoření omítkové směsi
Písek prosejte. Podíl cementové malty v omítce byste měli určit podle norem. Směs malty by měla být v poměru cement:písek 1:4 na strop a 1:6 na stěny. Voda použitá při omítání by měla být stejné jakosti jako voda pitná a nesmí obsahovat chloridy ani žádné organické nečistoty.
Zkontrolujte zvlnění
Zkontrolujte hladký povrch malty pomocí vodováh kvůli případnému zvlnění. Zahlaďte trhliny ve svislém a vodorovném směru, aby omítka měla všude stejnou tloušťku.
Zdroje: OReilly, CivilBlog, Homebuilding & Renovating, Connect
Zdroje: Freepik.com