Spousta lidí nemá čas na ruční zálivku
Existují různé tipy na úsporu vody při zalévání na zahradách. Málokdo má čas na to dávkovat každé rostlině či stromu přesně konvičkou tolik vody, kolik daná rostlina potřebuje. Proto mnoho lidí investuje do nějaké formy zavlažovacího systému. Jak ale s takovým systémem zalévat, abyste zbytečně neplýtvali a voda mířila přesně tam, kam potřebujete?
Chce to trysku s dobrým ventilem
Vyplatí se investovat do zavlažovací trysky s dobrým uzavíracím ventilem, který vám umožní vypnout vodu nebo upravit průtok vody směrem do různých stran od hrdla trysky. Tak můžete proud vody nasměrovat přesně tam, kam potřebujete. Nepotřebujete žádné složitosti. Prostě něco jednoduchého.
Utěsněte spoje
U jednoduché zavlažovací trysky je mnohem menší pravděpodobnost, že se rozbije. Obsahuje totiž méně součástek a není díky tomu tak náchylná k poruchám. Pokud vaše hadice netěsní, zkuste přidat gumové podložky a použít silikonovou pásku, abyste spoje utěsnili. To zvládnete sami bez opraváře a ušetříte vodu.
Plánování jako základ
Abyste s vodou správně hospodařili, je důležité také dobře plánovat, co na zahradě pěstovat. Co se tam hodí, co bude vyhovovat podmínkám v daném místě včetně množství srážek a potřeb a vody. Existuje pojem xeriscaping. Slovo „xeriscape“ je odvozeno z řeckého xēros, „suchý“, a slova „krajina“. Jde o úpravy krajiny s ohledem na spotřebu vody, plánování vodního hospodářství v krajině. Můžete se jím inspirovat. Jak na to? Pokud na své zahradě vysadíte vhodné rostliny (především takové, které jsou v této oblasti doma a nevyžadují tedy speciální podmínky i pokud jde o zálivku), potom budou spotřebovávat mnohem méně vody.
Základní úpravy z pohledu vodního krajinářství:
Zdroje: Botanical Garden, Lewis Ginter, CNET, Media Gardena, World of Watering
Zdroje foto: Freepik.com