Proč upravovat půdu před zimou?

Proč upravovat půdu před zimou?
Proč upravovat půdu před zimou? Úpravy půdy mají celou řadu důvodů.Například pomůžete místní divoké zvěři, podpoříte růst stálezelených stromů a keřů.

Úkryt před predátory

I když jsou důležité zejména úpravy půdy před zimou a v tuhé zimě už těžko dohoníte zpoždění, přesto můžete ještě něco napravit. Poskytněte hmyzu domov, živiny a vodu, když to potřebuje. Červi, berušky, včely a další užitečný hmyz spoléhají na půdní pokryv, aby přežili extrémní zimy. Bez něj jsou náchylné k povětrnostním vlivům. Když v zimě převrátíte listí, určitě najdete nějaké zvířátko, které se pod ním skrývá. Divoká zvířata touží po teple, které kryt poskytuje, a ten je skrývá před hladovými predátory. Citlivější tvorové, jako jsou hadi, se spoléhají na změny půdy, aby přežili.

Podpořte stálezelené stromy a keře

Stálezelené stromy jsou často přehlíženy z hlediska péče a údržby, protože jsou zelené a stále rostou. Potřebují ale výživu, vodu a vzduch stejně jako jiné druhy a podzim je ideální čas na jejich hnojení. Dodejte do jejich kořenové zóny listovou plíseň, kompost nebo podobný materiál bohatý na uhlík. Dřeviny a keře, jako jsou vavříny a zimostráz, využívají velké množství uhlíku k vytvoření silných buněk. Přidejte do jejich kořenové zóny půdní doplňky bohaté na uhlík a podpoříte jejich růst v další sezóně a zároveň izolujete jejich kořeny. Teplé kořeny jsou prospěšné; Pomáhají rostlině pokračovat v růstu, jak se dny prodlužují. Toto jsou některé další stálezelené druhy, které oceňují úpravy půdy před zimou: cypřiš, japonský cedr, douglaska, jalovec, sekvoj.

Užitečná spolupráce

Bakterie a houby a archaea pracují ve spojení a vytvářejí lepší půdu, protože se jim společně daří. Každý z nich funguje jinak a prospívá určitým rostlinným druhům více než jiným. Vyberte si, které z nich rostou, a to ovládáním změn, které používáte během chladných období.

Úloha hub

Houbám se daří v půdách bohatých na uhlík, kde se dřevnatá organická hmota rozkládá. Shodou okolností také pomáhají růst dřevinám a keřům. Recyklujte živiny tak, že na zem položíte větvičky a větve a necháte je rozpadnout. Plísně rozšíří mycelia do dřeva, rozloží ho a nakrmí okolní rostliny živinami.

Pomoc rostlinám

Bakterie pomáhají masitým rostlinám více než dřevnatým. Jsou prospěšné pro zeleninu, masité trvalky a jemné letničky. Bakteriím se daří v příměsích bohatých na dusík, jako je kompost, hnůj nebo humus z dužnatých rostlinných zbytků. Archaea bakterie pomáhají dřevinám a jemným rostlinám. Jsou přítomny v hnijící organické hmotě, kde jsou houby a bakterie.

Zdroje: Milorganite, Epic Gardening, University of Maryland, Hood

Zdroje foto: Freepik.com

 



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 11.01.2025
Reklama
Reklama