Bezpečností desatero při svařování

Bezpečností desatero při svařování
Bezpečností desatero při svařování. Nebezpečné výpary, požáry nebo výbuchy, svařování vystavuje každého podobným zdravotním a bezpečnostním rizikům a nebezpečím. Můžete mu předejít.

Identifikujte nebezpečí a limity vašeho svařovacího provozu

V závislosti na svařovací operaci, kterou budete provádět, musíte zhodnotit nebezpečí. Jde o větrání, používání vhodného vybavení v nejlepších možných podmínkách a práce s méně nebezpečnými materiály.

Přečtěte si návod k obsluze a požádejte o školení

Doporučení výrobce jsou vždy nejlepšími bezpečnostními pokyny, proto byste si měli přečíst návod k obsluze svářečky, abyste stroj provozovali bezpečně a také maximalizovali jeho výkon. Kromě toho byste měli být vyškoleni v bezpečném používání zařízení a pracovních postupech.

Používejte ochranné prostředky

Chraňte se před všemi potenciálně škodlivými účinky obloukového svařování, vždy noste správné vybavení – ohnivzdorný osobní ochranný oděv, jako jsou džínové kalhoty a svářečská bunda – včetně přileb, brýlí a dalších ochranných prostředků zraku obsahujících speciální čočky. Nezapomeňte na boty. Vysoké kožené boty nebo boty poskytují nejlepší ochranu nohou.

Pozor na výpary

Výpary a kouř uvolňované při svařování jsou jedním z hlavních zdravotních rizik. K odstranění výparů z prostoru použijte odsávací digestoř a zajistěte dostatek čistého dýchacího vzduchu. Některé materiály při svařování výslovně vyžadují respirátory.

Nedívejte se do světla

Oči jsou nejcitlivější částí našeho těla, pokud jde o svařovací výkon, a "obloukový záblesk" je jedním z nejčastějších zranění. Stačí jen okamžik vystavení paprskům svařovacího oblouku, aby nechráněné oči zažívaly tento bolestivý stav. Obloukový záblesk je popálení vnější vrstvy oční bulvy způsobené intenzivním ultrafialovým zářením generovaným elektrickým svařovacím obloukem. Bolest se může objevit až několik hodin po expozici.

Lékařská péče

V závislosti na typu svařování může být nutné, abyste pravidelně podstupovali lékařský dohled nad plícemi, kůží, očima, srdcem a sluchem.

Vyhněte se zraněním způsobeným opakovaným namáháním

Zranění z opakovaného namáhání jsou hrozbou pro bezpečnost pracovníka téměř v každém zaměstnání. V potenciálně nebezpečných odvětvích, jako je svařování, je jejich význam ještě větší. Obecnými tipy, jak se jim vyhnout, je udržování správného držení těla v práci nebo pravidelné přestávky od dlouhých opakujících se úkolů. Tyto přestávky jsou ještě důležité, protože svářeči musí být v perfektní kondici.

Dávejte pozor na úraz elektrickým proudem

I když malé úrazy elektrickým proudem mohou být během svařování běžné, nemělo by se to stát něčím, co se stává velmi často. Klíčem k zabránění úrazu elektrickým proudem je ujistit se, že je zařízení v dobrém stavu a suché. Používání vysoce kvalitních ochranných prostředků je klíčem k zabránění jakémukoli druhu úrazu elektrickým proudem, a to tím spíše, když svařujete na vlhkých místech.

Vyhněte se nepořádku na pracovišti

Pokud jde o svařování, pořádek na pracovišti je důležitý, aby se předešlo potenciálním chybám a nebezpečím, jako jsou popáleniny nebo úraz elektrickým proudem. Tato nebezpečí však nejsou jedinými potenciálními důsledky, jen si představte problémy, které by se mohly stát, pokud použijete nesprávnou elektrodu ve svaru nebo pokud vaše nastavení zařízení není správné.

Používejte nevodivé boty nebo holínky

Běžné boty nejsou stvořeny pro rozžhavené jiskry nebo strusku a mohly by se dokonce stát potenciálním rizikem pro vás a vaše spolupracovníky. Když jste ve svářečské dílně, ujistěte se, že máte na sobě nevodivé boty, speciálně navržené pro svařování. To je nejlepší způsob, jak se vyhnout potenciálním problémům, jako je úraz elektrickým proudem nebo popáleniny.

Svařování je riziková činnost, která může být ve fázi školení ještě nebezpečnější.

Zdroje: Sec Industrial, Seabery, Setxind, Oxwork, HSE

Zdroje foto: Freepik.com

 



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 16.11.2024
Reklama
Reklama