Jak pracovat s chemickou kotvou

Jak pracovat s chemickou kotvou
Jak pracovat s chemickou kotvou. Chemická kotva je v kutilství velmi užitečná věc. V poslední době je oblíbená a má spoustu využití. Poslouží na ukotvení držáků, polic, zábradlí, plotů.

Princip fungování chemické kotvy

Chemická kotva využívá působení polyesterových a vinylesterových pryskyřic. V kartuši různých velikostí najdete dvě látky. Ty se smíchají a proběhne mezi nimi chemická reakce. Při aplikaci chemické malty se užívá speciální nástavec, který zajistí smíchání obou látek. Ovšem cca prvních 10 cm hmoty musíte vyhodit – látky ještě nebudou správně smíchané. Je nutné přečíst si návod, jak dlouho bude hmota tvrdnout. Záleží i na tom, jestli ji použijete v exteriéru, v interiéru nebo s ní pracujete v zimě za mrazů.

Vyvrtejte si otvory

Nejprve si musíte vyvrtat otvory, do kterých budete prvky kotvené pomocí chemické malty fixovat. Pokud jde o plné materiály, třeba právě beton, musíte k tomuto účelu použít příklepovou vrtačku. Vyvrtáte otvor do základního materiálu na velikost a hloubku kotvení požadovanou pro zvolenou kotvu. Před aplikací nesmí být ve vyvrtaném otvoru voda.

Bez dokonalého vyčištění otvoru nesmíte začít

Vyfoukněte otvor stlačeným vzduchem nebo ruční pumpou. Dále musíte k čištění otvoru použít ocelový kartáč, který bude větší než otvor o cca 1-2 mm. Podle potřeby zkontrolujte průměr kartáče a připojte kartáč k vrtačce nebo k akumulátorovému šroubováku. Pokud kartáčem nedosáhnete vybroušení celého otvoru, musíte použít nástavec na kartáč. Čištění a vyfukování byste měli provést opakovaně, minimálně čtyřikrát, abyste si byli jisti, že otvor bude dokonale čistý. To je velmi důležité, aby chemická malta po aplikaci dokonale přilnula.

Zachovejte čistotu

Vrtaný otvor musíte chránit před průnikem nečistot až do nadávkování malty do vrtaného otvoru. V případě potřeby proveďte opakované čištění ještě znovu přímo před nadávkováním malty.

Příprava kartuše

Připojte dodanou směšovací trysku ke kartuši a vložte kartuš do dávkovacího nástroje. Pro každé přerušení práce delší, než je doporučená pracovní doba nebo také nové kartuši, musíte použít novou směšovací trysku, protože ta stará bude ucpaná ztuhlou maltou. Před zasunutím kotevního prvku do vyplněného otvoru musíte mít na kotevních prvcích vždy vyznačenu polohu kotevní hloubky.

Postup aplikace

Jak už jsme poznamenali v úvodu, na začátku ještě látky chemické malty nebudou dost promíchány. Proto je nutné prvních cca 10 cm materiálu vyhodit, což jsou zhruba tři plné tahy dávkovačem. Jakmile má malta konzistentní šedou barvu, je správně promíchaná. Začněte ji aplikovat ode dna nebo ze zadní strany vyčištěného otvoru pro kotvu a vyplňte otvor maltovým lepidlem přibližně do dvou třetin. Při vyplňování otvoru pomalu vytáhněte směšovací trysku, aby se nevytvořily vzduchové kapsy. Jestliže nedosáhnete spodní nebo zadní části otvoru pro kotvu, musíte použít vhodnou prodlužovací trysku.

Zdroje: Ceresit, Upat, Indexfix, Good Use Hardware

Zdroje foto: Freepik.com

 



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 17.11.2024
Reklama
Reklama