Jak vybrat vrtačku a připravit ji k práci

Jak vybrat vrtačku a připravit ji k práci
Jak vybrat vrtačku a připravit ji k práci. Vrtání patří k základním pracím zdatného kutila. Všechno začíná volbou vhodné vrtačky a jejím správným nastavením k práci.

Jak vybrat vrtačku

Čas od času potřebujete doma vytvořit otvor ve zdi pro umístění držáku pro zavěšení police nebo k různým jiným účelům. V takovém případě je nutností mít doma vrtačku. Důležité je si ji správně vybrat, aby vám dobře sloužila. Přinášíme informace o základních funkcích, které by měla splňovat.

Elektrické versus akumulátorové vrtačky

Elektrické vrtačky se dodávají v kabelové nebo akumulátorové verzi. Elektrické vrtačky s kabelem nabízejí při svém fungování spolehlivost a pevnost, ale musí být neustále připojeny k elektrickému kabelu, takže vyžadují dostupnost elektrické přípojky. Akumulátorové vrtačky, napájené vestavěnými dobíjecími lithium-iontovými bateriemi, nepotřebují napájecí kabel. Baterie jsou však drahé a jsou náchylné k selhání. Nemusí vždy fungovat. Pro složitější práce si vyberte raději elektrickou vrtačku podle svých potřeb a schopností. Pokud potřebujete elektrickou vrtačku pouze prodrobné nenáročné práce, jako je občasné zavěšení police nebo třeba montáž koupelnového zrcadla, měla by vám stačit levná, lehká 4V, 8V, 12V nebo 18V akumulátorová vrtačka.

Náročnější práce

Na vrtání děr například pro zavěšení listů sádrokartonu postačí vrtačky střední třídy, tedy 18voltový akumulátorový model. Pro náročnou práci s předpokladem mnoha vrtání nebo pro jakýkoli typ nepřetržitého celodenního používání si pořiďte 20voltovou akumulátorovou vrtačku nebo vrtačku s připojením do elektrické sítě.

Základní vlastnosti vrtačky

Všechny vrtačky, ať už akumulátorové nebo kabelové, mají následující součásti:

Sklíčidlo v přední části vrtáku, které drží vrtáky nebo šroubováky na místě.

Spojku, tedy kroužek umístěný za sklíčidlem, který upravuje točivý moment a rychlost.

Spouštění – páku, která zapíná nebo vypíná vrtačku a ovládá proměnnou rychlost vrtačky.

Páku vpřed/vzad umístěnou v blízkosti spouště, která ovládá směr vrtačky vpřed (ve směru hodinových ručiček) nebo vzad (proti směru hodinových ručiček).

Zdroj napájení neboli lithium-iontová baterie pro akumulátorové vrtačky nebo elektrický napájecí kabel pro kabelové modely.

Další možnosti vrtačky

Volitelné funkce vrtačky, které byste mohli potřebovat:

Vestavěné světlo: LED světlo umístěné v blízkosti sklíčidla nebo spouště pro osvětlení pracovního prostoru

Držák bitů: Magnetický nebo nacvakávací držák pro náhradní bity šroubováku

Bezuhlíkový motor: Kompaktnější volba pro tišší provoz

Postranní rukojeť: Odnímatelná rukojeť pro bezpečnější a jistější úchop

Typy vrtáků a šroubováků

Vrtáky jsou natolik univerzální, že je lze použít k vrtání čehokoli od tenkých otvorů pro drobnosti až po velké otvory. Vrtáky jsou také standardním nástrojem pro šroubování. U vrtáků označují čísla na úložné schránce průměr vrtáku. Můžete si pořídit sady vrtáků o různém počtu kusů. Větší a menší bity jsou k dispozici samostatně. Ploché rýčové bity ve tvaru štítu se používají na velké otvory. Vyberte si typ vrtáku, který odpovídá materiálu, do kterého vrtáte. Například vrtáky do skla jsou ideální pro netvrzené a keramické sklo.

Bezpečnostní aspekty

Při používání vrtačky v jakékoli funkci používejte ochranu očí a sluchu. Točivý moment vrtačky může namáhat nebo dokonce poranit vaše ruce nebo zápěstí, proto pro lepší uchopení použijte vrtačku s vestavěnou nebo připojitelnou boční rukojetí. Pokud vrtačka nemá boční rukojeť, držte rukojeť vrtačky oběma rukama.

Zdroje: The Spruce, House Beautiful, Instructables, wikiHow

Zdroje foto: Freepik.com



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 21.11.2024
Reklama
Reklama