Počáteční a provozní techniky
Před nastartováním motoru postavte pilu na pevnou zem na otevřeném prostranství bez jakýchkoli překážek nebo hořlavých materiálů, jako je kanystr s palivem nebo listí. Ujistěte se, že je aktivována brzda řetězu (postup zapnutí brzdy naleznete v uživatelské příručce). Pokud není aktivována brzda řetězu, mohou být při nastartování motoru otáčky motoru dostatečně rychlé, aby spojka aktivovala řetězové kolo a roztočila řetěz. Pokud se lišta dotkne jakéhokoli předmětu, může to způsobit, že pila kopne zpět směrem k vám.
Udržujte dobrou rovnováhu a bezpečný postoj
Levou rukou pevně uchopte přední řídítka pily a zatlačte dolů. U pil se zadní rukojetí ve tvaru písmene C zasuňte špičku pravé nohy do zadní rukojeti a zatlačte dolů. Pravou rukou vytáhněte rukojeť startéru, dokud neucítíte jednoznačný odpor, a poté za ni svižně a silně zatáhněte.
Držení obouruč je důležité
Během práce držte řetězovou pilu vždy pevně oběma rukama. Obtočte prsty a palce kolem rukojetí. Levou rukou uchopte přední rukojeť a pravou rukou zadní rukojeť, i když jste levák. S rukama v této poloze můžete nejlépe čelit a absorbovat tlačné, tažné a zpětné rázy pily, aniž byste ztratili kontrolu.
Pozor na postoj a rovnováhu
Vždy si udržujte správný postoj a rovnováhu. Zvláštní pozornost věnujte kluzkým podmínkám, jako je mokrá půda nebo sníh, a práci v obtížném, zarostlém terénu. Dávejte pozor na skryté překážky, jako jsou pařezy, kořeny, kameny, díry a příkopy, abyste se vyhnuli klopýtnutí. Při práci na svazích nebo nerovném terénu buďte velmi opatrní. Nikdy nepoužívejte řetězovou pilu jednou rukou. Použití jedné ruky vám ztíží ovládání reaktivní síly. Díky obouručnímu ovládání nebude tyč a řetěz bruslit nebo poskakovat po větvi nebo kládě.
Zdroje: University of Missouri, OSHA, Chainsawacademy Husquarna, Bob Vila
Zdroje foto: Freepik.com