Na složitější věci si najměte profesionála
I když samozřejmě nejste mechanici, měli byste provádět několik jednodušších úkolů na jakékoli zahradní technice, kterou vlastníte. Na zásadní věci vždy využívejte profesionála, protože se prostě nevyplatí dělat svépomocí nějakou práci na jakémkoli stroji, který by se mohl pokazit a jeho výměna by byla drahá.
Sekačku vždy důkladně vyčistěte
Čištění je pravděpodobně nejdůležitější částí, kterou zvládnete sami, a to zejména na vaší sekačce na trávu. Nahromadění staré trávy, bláta, listí a bůhví čeho dalšího může vést ke rzi na kovových součástech nebo k neefektivnímu sběru trávy, špinavé nože udělají více škod než užitku. Pokud máte benzínovou sekačku, čistěte ji podle doporučení výrobce, aby správně fungovala. Pozor, jde hlavně o to, nestavět sekačku na bok, aby se nevylil benzín a olej. Doplňujte olej, měňte filtry. Použijte starou škrabku na barvu, abyste se zbavili nejhorších nečistot, třeba nalepené trávy, potom se vraťte ke štětce a horké mýdlové vodě, abyste všechno důkladně vydrhli. Existují ale i myčky na sekačku. Vjedete do ni se sekačkou, nalijete do myčky vodu a sekačku nastartujete. Rotující nůž se postará o rozstřikování vody. I když je to investice, dlouhodobě se vyplatí. Pravidelné mytí sekačce prodlouží životnost a vy ho zvládnete s myčkou sekačky snadno a pohodlně.
Naostřete čepel
Zatímco čekáte, až sekačka uschne, sundejte čepel nožů, pokud je to možné (samozřejmě v rukavicích) a vyzkoušejte řezné hrany. Naostřete je pomocí brousku, vyrovnejte a vraťte zpět. Pokud máte pochybnosti o tom, zda to zvládnete, vezměte sekačku do servisu, kde nože sekačky naostří a správně je vyváží. Pokud není nůž rotační sekačky vyvážený, vibrace, které způsobí při používání, mohou vážně poškodit stroj.
Další údržba
Pravidelně kontrolujte olej, vyčistěte vzduchové filtry, případně je vyměňte, to platí pro všechny stroje po celý rok. Podobná údržbová rutina jako u sekaček nastává i u kultivátorů a jiných poháněných strojů. Samozřejmě, že než spustíte jakýkoli stroj, vždy zkontrolujte, zda je kabel zapalovací svíčky neporušený a zda je pevně usazen na samotné svíčce.
Elektrické součásti nedemontujte
Vnitřní fungování elektrických zařízení nechte pokoji. Nejste kvalifikovaní k tomu, abyste svoji techniku rozebrali, takže to nedělejte. Opravdu dobře ji vyčistěte. Použijte přípravek proti korozi na všechny pohyblivé části a zkontrolujte všechny dráty a zástrčky, zda nejsou poškozené, to je asi vše, co v tomto ohledu můžete udělat. Samozřejmě se ujistěte, že jsou vaše skladovací prostory jsou také čisté a suché, nemá smysl vše čistit jenom kvůli tomu, abyste zjistili, že vám ve sklepě s vysokou vlhkostí všechno rezne.
Zdroje: Thompson a Morgan, The Spruce, Gardening Knowhow, RHS, Lifehacker
Zdroje foto: Freepik.com