Čím nahradit rytí

Čím nahradit rytí
Čím nahradit rytí. V různém ročním období můžete zkusit začít zahradničit bez rytí. Nejlepší je konec zimy (únor nebo začátek března). Půda nesmí být příliš vlhká.

Vybudujte si základ

Začnete-li se zahradničením bez rytí tam, kde dosud máte na zahradě trávu nebo plevel, položte na zem nějaký rozložitelný podklad. Ideálně třeba lepenku, a to ve  ve dvojité vrstvě. Tím zabráníte prorůstání plevele z původního porostu na nově založený záhon. Volte ovšem obyčejnou nijak nezušlechtěnou lepenku a dávejte pozor, abyste z ní nejprve odstranili všechny sponky nebo pásku – to v případě, že použijete třeba starou lepenkovou krabici, která byla sešitá kovovými svorkami nebo jinou formou. Pokryjte ji 15 cm organické hmoty, třeba kompostu. Pokud chcete na záhon hned něco zasadit, lepenku předtím navlhčete. To ale připadá v úvahu na jaře či v létě, v tuto roční dobu nikoliv. Můžete si zatím přes zimu rozmyslet, jestli se do takového zahradničení pustit a která místa na zahradě pro něj vyčlenit.

Zkuste to na stávající ploše

Jestliže chcete pro experiment se zahradničením bez rytí využít záhon, který jste už v minulosti ryli, obejdete se bez tvorby lepenkového základu a můžete se rovnou pustit do rozprostření mulče, opět nejlépe o tloušťce asi 15 cm. Opět půjde o organickou hmotu například v podobě kompostu. Abyste k záhonu měli ze všech stran pohodlný přístup, vytvořte si ho asi 1,2 m široký. Cestičky široké asi 45 cm mezi záhony vám také pomohou zlepšit dostupnost a usnadní zahradnickou práci. Záhony mohou být tak dlouhé, jak si budete přát, v závislosti na dostupném prostoru, který máte k dispozici.

Sázet můžete hned

Jestliže kompost nebo jiná organická hmota použitá pro založení záhonu je dostatečně zetlelá a zároveň hluboká (stále mluvíme o cca 15 cm), můžete se do setí či sázení hned po založení záhonu, samozřejmě pokud to podmínky a aktuální roční období dovolí. Postup je stejný jako při běžném zahradničení, jenom zkrátka nesaháte do půdy pomocí rýče či vidlí. Jestliže ovšem bude rozrušení půdy úplně minimální, potom lze u rostlin vyžadujících hlubší výsadbu sáhnout i lehce pod vrstvu mulče. To je nutné třeba u stromků či keřů. Jinak je péče o rostliny pěstované touto zahradnickou koncepcí také stejná jako u klasického zahradničení. Můžete mít ale radost z toho, že je váš postup šetrnější k životnímu prostředí.

Zdroje: Epic Gardening, Gardeners World, RHS, Garden Organics

Zdroje: Freepik.com



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 25.11.2024
Reklama
Reklama