Plánujte změny na zahradě pro příští sezónu

Plánujte změny na zahradě pro příští sezónu
Plánujte změny na zahradě pro příští sezónu. Zhodnoťte podrobně svoje pěstitelské úspěchy. Zamyslete se nad tím, jestli by bylo dobré udělat v budoucnu nějaké změny. Stojí to za to.

Udělejte si nákres

Budete sázet rostliny na vyvýšených záhonech, v nádobách? Jak je vaše zahrada orientovaná? Proměřte si prostor zahrady, určete si, kolik plochy věnujete trávníku, záhonům květin a zeleninovým záhonům, stromům nebo třeba jezírku či artefaktům nebo zahradnímu posezení – to se vám bude hodit později. Pokud chcete, můžete si všechno nakreslit na milimetrový papír v měřítku. Takový nákres bude užitečný při plánování větších změn. Budete si umět snáze představit, jak v budoucnu bude v prostoru vypadat rozčlenění zahrady.

Zjistěte, co chcete pěstovat

Takže teď už víte, s jakým prostorem přesně pracujete, a můžete přemýšlet o změnách a popustit uzdu fantazii a vašim přáním. Uveďte vše, co chcete pěstovat. To neznamená, že to všechno nutně vypěstujete. Vytvoříte si jenom konkrétnější představu o tom, jaké jsou vaše priority. Chcete spoustu rajčat na zavařování? Hodně zeleniny do salátů? Možná milujete brambory, dýně nebo jinou plodinu. Všechno si poznamenávejte. Je to důležité pro tvorbu budoucích vizí.

Zužte výběr

Teď se snažte skloubit váš náčrtek zahrady zhotovený podle zjištěných měr a váš seznam věcí, které chcete pěstovat. Pokud máte omezený prostor, je nepravděpodobné, že budete schopni vypěstovat ohromné množství rajčat na zavařování, a ještě třeba zároveň spoustu brambor na zimu. Museli byste na celou zahradu nasázet jenom tyto dvě plodiny a na nic jiného by nezbylo místo. Musíte se proto rozhodnout. Co opravdu chcete pěstovat? Co budete vy a vaše rodina opravdu jíst? Co bude pro vás nejpřínosnější?

Zvažte i období pěstování

Je to také čas zhodnotit, kdy můžete věci nejlépe pěstovat. Například špenát se nejlépe pěstuje na jaře nebo na podzim. Můžete ho tedy pěstovat, ale čím ho na záhonech nahradíte během letních veder? Třeba keřovitými fazolemi. Při plánování je třeba brát v úvahu i toto.

Zmapujte to

Nemusíte nutně kreslit plán zahrady, ale pomůže to vidět věci jasněji. Pokud nejste zběhlí s pravítkem a tužkou, podívejte se na online nástroje pro plánování zahrady. Jsou k dispozici a pomohou. Tento krok vám pomůže zjistit, kolik každé rostliny můžete na dané ploše pěstovat, a nyní můžete také zjistit, jak bude jednotlivá výsadba na záhonech za sebou následovat – třeba co zasejete nebo zasadíte brzy na jaře a sklidíte už v létě, co bude následovat potom. Díky tomu zjistíte, jaké osivo a sazenice budete potřebovat.

Nákup semen a rostlin

Nastává čas, kdy si vezmete svůj seznam a vyrazíte na nákupy. Stále však musíte učinit některá rozhodnutí. Chystáte se začít pěstovat plodiny jako jsou třeba rajčata a papriky ze semen, nebo si koupíte už sadbové rostliny? Pokud s nimi začínáte od semínka, budete potřebovat nějaké vybavení a čas na předpěstování. Přinejmenším ale budete vědět, která semínka budete potřebovat.

Zjistěte, kdy zasadit

Dále musíte na základě svého plánu připravit časový plán, kdy vše zasadit. Bude se vám hodit i plánovač, kdy co zasadit. Včasné připomenutí se hodí, abyste neprošvihli správný termín. Zdá se vám, že je toho moc najednou? Ale není to těžké, a nakonec to ani nezabere tolik času. Ale trocha plánování vám pomůže k tomu, aby vaše zahrada byla v příštím roce produktivnější.

Zdroje: Gardening KnowHow, Treehugger, Modern Farmer, Real Green Gardener, RHS

Zdroje foto: Freepik.com

 



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 14.12.2024
Reklama
Reklama