Zásady správného sádrování

Zásady správného sádrování
Zásady správného sádrování. Sádrování patří k jednodušším kutilským pracím a zvládnout ho se v domácnosti hodí. Se sádrou můžete třeba zaplnit díru ve zdi, zahladit hrubé povrchy.

Chemické složení

Co je to vlastně sádra? Hmota, která se vyrábí zahřátím sádrovce (dihydrát síranu vápenatého, CaSO4·2H2O) na přibližně 150°C. Při zahřátí sádra ztrácí molekuly vody a přeměňuje se na hemihydrát síranu vápenatého. Tento proces se také nazývá kalcifikace. Když se sádra smíchá s vodou a ztuhne, vytvoří pevnou hmotu, která má široké využití.

Jak sádru dobře připravit?

Se sádrou můžete bez problémů pracovat při teplotách od 5 do 30 °C. Pro práci v mrazu není vhodná, nízké teploty narušují proces jejího správného vyzrávání a nebude mít optimální vlastnosti. Také příliš vysoké teploty jí škodí. Když budete sádru kupovat, výrobci na etiketách zpravidla upřesňují její využití – takže se můžete setkat třeba se štukatérskou čili stavební sádrou nebo elektrikářskou sádrou. Řiďte se jejich doporučeními a vyberte si tu nejvhodnější pro svoje účely.

Jediný doporučený postup

Nalijte vodu do čisté nekovové nádoby – nejlepší je černá gumová miska, ve které se hmota dobře míchá a pokud tam trocha sádry zatuhne, snadno se odloupne. Z jiné nádoby byste zatuhlé zbytky obtížně dostávali. Postupně přidávejte potřebné množství sádry, dokud ji voda absorbuje. Poměr vody a sádry by měl být přibližně 1:2, což v praxi znamená na 0,5 litru vody zhruba kilogram sádry. Pozor! Vždy musíte do misky nejprve nalít vodu a do ní sypat pozvolna sádru. Nikoli naopak!

Nepřehánějte to s množstvím

Poté směs důkladně promíchejte stěrkou, aby nevznikly hrudky. Vzhledem k tomu, že otevřená doba pro práci se sádrou je krátká, doporučujeme připravit si takové množství směsi, které lze použít k práci po dobu přibližně 5 minut. Sádru nanášejte špachtlí. Řidší sádra se hodí na drobnější jemné opravy, hustší na větší.

Triky, jak prodloužit tuhnutí

K dispozici jsou sádry s různou rychlostí tuhnutí, a to do 2, 6 a 20 minut. Rychlost tuhnutí závisí na množství anhydridu v ní – větší množství rovná se delší tuhnutí. Dalším faktorem je teplota vody, v teplejší vodě tuhne sádra rychleji.  Když chcete, aby sádra tuhla pomaleji, můžete do ní přidat Primalex. Také pokud ji rozděláte v klihovém či škrobovém roztoku (lepidla), bude tuhnout pomaleji. Dá se použít i troška klovatiny. Jestliže se chystáte opravit větší díru ve zdi, lze do sádry přimíchat trochu písku, lépe pak přilne a bude pevnější. Uhlazený sádrový povrch můžete lehce zabrousit smirkovým papírem.

Odolá i vyššímu tlaku

Sádra je poměrně tvrdá hmota, Po ztuhnutí může sádra odolat tlaku i 5 MPa (přibližně dva dny po aplikaci). Po týdnu od aplikace a dokonalém vysušení to může být i dvojnásobek. Proto není problém zasádrovat do zdi hmoždinky určené pro šrouby na police, zrovna tak udrží různé háčky apod.  

Různé aplikace stavební sádry jsou:

Pro vyplnění nerovností a prasklin či děr ve zdech.

Pro vyhlazování povrchu stěn po malování apod.

Pro upevnění hmoždinek či háčků do zdi.

Pro tvorbu různých dekorativních ozdob – nalití sádry do tvarované formy.

Zdroje: Technologipspro, Zigya, CK12

Zdroje foto: Freepik.com



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 29.11.2024
Reklama
Reklama