Nádherné barevné odstíny
Zimní macešky nabízejí v zimě krásné barvy. Dodávají se v řadě odstínů, od modré a fialové až po červenou a růžovou. Na mírných zimních stanovištích budou kvést nepřetržitě. V chladnějších oblastech kvetou zimní macešky na podzim a během nejchladnějších zimních dnů spí. Můžete však mít macešky v květináčích a truhlících a při chladných dnech je přemístit dovnitř. Pokud letos macešky nemáte, poradíme, jak si je vypěstovat pro příští zimu.
Jak zasadit zimní macešky venku
Pokud vysazujete zimní macešky do země, vyberte si oblast, která má alespoň šest hodin slunce a má dobře propustnou půdu se spoustou organické hmoty. Macešky by měly být od sebe vzdáleny 17,5 až 30 cm. Zimní macešky vysazujte venku brzy na jaře nebo na konci léta, v závislosti na vašem klimatu. Rostliny dobře zalévejte a přidejte mulč.
Pěstování macešek ze semen
Pěstování zimních macešek ze semen je poměrně jednoduché a lze jej provádět uvnitř i venku.
Nejjednodušší je začít se semeny macešky uvnitř a poté je přesadit ven. Začněte se semeny asi osm týdnů před průměrným datem prvních podzimních mrazů ve vaší oblasti. Přesazujte venku, když mají alespoň čtyři páry listů. Zimní macešky můžete také vysévat ze semen venku, což je nejlepší pro mírnější oblasti země. Nejlepší čas na to je konec července nebo začátek srpna. Trvá až šest týdnů, než si vytvoří dobrý kořenový systém. Vyberte si místo se šesti hodinami plného slunce a dobře propustnou půdou.
Jak pečovat o macešky
Světlo
Maceškám se nejlépe daří na místě s alespoň šesti hodinami přímého slunce (nebo jasného, nepřímého světla v interiéru). Přežijí i na stinnějších místech, ale nebudou tak dobře kvést. V plném stínu nemusí vůbec kvést."
Zemina
Tyto rostliny preferují dobře propustnou půdu, která je bohatá na organickou hmotu. Pokud je vaše půda chudá, může jim pomoci dávka kompostu.
Voda
Macešky preferují vlhkou, ale ne mokrou půdu. Pokud máte zimní macešky v květináči, mohou potřebovat o něco více vody než v zemi, ale určitě je nepřelévejte. Pokud přemýšlíte, zda je zalít, strčte prst do půdy až po druhý kloub. Pokud je suchý, zalijte je. Pokud je půda vlhká, nechte je být.
Hnojivo
Zimní macešky přihnojujte každé dva týdny hnojivem s obsahem fosforu, stimuluje vývoj kořenů a pomáhá rostlině dozrát, což přispívá k lepší kvalitě květů. Pomáhá také při prevenci chorob.
Teplota
Macešky preferují teploty, které se pohybují od 4 do 15 °C. Tuhý mráz rády nemají. Největší škody mohou pocházet z velkých výkyvů teplot, takže pokud taková situace hrozí, zejména přes noc, zakryjte je. Protože se jedná o květiny chladného období, netolerují velkou vlhkost.
Jak pěstovat zimní macešky v nádobách
Macešky také dobře rostou v nádobách. Je vhodné je umístit do nádob, do kterých můžete přemístit a ochránit je tak před extrémním zimním počasím. Před přidáním zeminy se ujistěte, že nádoba, ve které je pěstujete, má na dně otvory. Naplňte půdu těsně pod okrajem květináče. Macešky dobře a pravidelně zalévejte, abyste jim pomohli se uchytit. Přidejte kolem nich vrstvu mulče, zvláště pokud žijete v chladnějším klimatu. Když kvetou zimní macešky, můžete odstranit odkvetlé květy tak, že je zaštípnete nehty nebo zastřihnete stonek čistými, ostrými nůžkami. Energie rostliny bude směřovat do vývoje nových květů, Pokud se některá část rostliny začne rozrůstat, jednoduše ji zkraťte asi o jednu třetinu a nechte ji znovu dorůst.
Zdroje: Gardeners World, Martha Stewart, The Spruce, Master Class, Gardening Know How
Zdroje foto: Freepik.com