Potřebujete větranou místnost
První fázi tvoří příprava. Nejlepší je pracovat venku, ale samozřejmě ne na slunci, dešti nebo větru, nýbrž za suchého a příznivého počasí. To ale v zimě neplatí, v chladných měsících je nutné spokojit se s prací v dílně. Měla by být dobře větraná. „Ať už brousíte nebo používáte chemické rozpouštědlo, je dobré mít ventilaci. Otevřete okna a pomocí ventilátorů vytvořte křížovou ventilaci,“ doporučuje web wikiHow. Musíte si připravit všechno potřebné, štětce, škrabky, nádobu (kbelík apod.), hrubou ocelovou vlnu. Také ochranné prostředky – ochranné brýle, rukavice, masku na obličej. Blízko byste měli mít zdroj vody. Pracovní stůl zakryjte plachtou.
Použijte maskovací pásku
Pokud jsou na nábytku části, ze kterých lak odstraňovat nechcete, potřebujete maskovací pásku k jejich zakrytí. Také s ní můžete chránit součásti, které nejdou odmontovat nebo je odmontovat nechcete, třeba úchytky a panty, abyste je při práci nepoškodili. Pokud ale chcete zbavit nábytek laku, je nejlepší ho rozmontovat na součásti, pak je práce mnohem jednodušší.
Broušení je špinavá práce
Můžete lak obrousit, ale to je spojeno s množstvím prachu uvolněným do ovzduší. Je to velmi účinný způsob odstranění, ale docela špinavá práce. „Začněte použitím brusného papíru o zrnitosti 150,“ uvádí web wikiHow. Samozřejmě můžete použít brusný papír, brusný blok či brusku, záleží na vás. Jde-li o rovný povrch, vyplatí se bruska, práce půjde rychleji. „Vždy jděte s kresbou dřeva, ne proti ní, a ujistěte se, že se dostanete do zákoutí,“ zní další rada z wikiHow. V další etapě broušení můžete použít brusný papír o zrnitosti 220. Po dokončení otřete broušenou oblast vlhkým hadříkem.
Před rozpuštěním povrch lehce obruste
Pro odstranění laku můžete použít také rozpouštědlo nebo odstraňovač laků a nátěrů. Jste-li citliví na chemické výpary, použijte rozpouštědla na vodní bázi. Nebývají tak účinná, ale jsou šetrnější. Někdy je dobré plochu nejprve trochu obrousit i v případě, že hodláte použít rozpouštědlo nebo odstraňovač nátěru. Zvýšíte tím aktivní povrch a chemikálie bude lépe pronikat do vrstev laku. Nalijete do kbelíku trochu odstraňovače nátěru. „Naneste velkorysou vrstvu odstraňovače nátěru (přibližně 3 mm silnou) pomocí štětce na nanášení z přírodních vláken. Je důležité, aby pokrytí bylo co nejrovnoměrnější, protože odstraňovač nátěru vyschne, pokud je nanesen příliš řídce,“ radí na webu Restorers choice.
Jak odstraňovač pracuje
K odstranění laku by mělo dojít v různém čase, kdy by se měla vrstva oddělit. Na rozpouštědlech a odstraňovačích najdete návod, jak dlouho by měly působit. Někdy je to v řádu minut či desítek minut jindy třeba i dvě hodiny. Vždy si proto předem prostudujte postup. Všechno samozřejmě záleží na tloušťce, aplikaci a typu laku, který odstraňujete. Někdy dokáže odstraňovač proniknout po jedné aplikaci několika nánosy laku, jindy je nutná opakovaná aplikace, která se provádí stejným způsobem. Jakmile se vrstva oddělí, seškrábete ji škrabkou. Když seškrábete všechno, nakonec aplikujete jenom tenkou vrstvu odstraňovače, asi 1 mm. Hrubou ocelovou vlnou ho potom zatřete do vláken dřeva. Tím byste měli vyčistit veškeré odolné zbytky a zcela odhalit původní dřevo včetně jeho kresby. K dočištění potom použijte hadřík namočený v terpentýnu nebo lihu. „Pokud správně dodržíte všechny kroky, zůstane vám kus nábytku připravený na nový nátěr mořidlem, olejem, lakem nebo francouzskou politurou,“ uvádí průvodce na webu Restorers choice.
Užitečné tipy
Pokud potřebujete odstranit lak z různě tvarovaných dřevěných povrchů, hodí se k tomu leccos. „Staré kreditní karty nebo dárkové karty lze znovu použít jako vlastní škrabky tak, že je oříznete tak, aby odpovídaly povrchu, který potřebujete odstranit,“ radí třeba Tom O´Brien na webu This Old House. Brusné šňůry zase podle něho fungují podobně jako zubní nit a odstraňují zbytky ze štěrbin v soustružených sloupcích a vřetenech – třeba na zábradlí u schodišť. Čajové lžičky a polévkové lžíce jsou podle O´Briena užitečné pro seškrabávání zbytků z konkávních nebo konvexních dřevěných lišt. Kartáčky pro zubní hygienu pro změnu dosáhnou i do těch nejjemnějších zákoutí.
Zdroje: This Old House, wikiHow, Restorers choice
Zdroje foto: Freepik.com