V průmyslu to bez přilby nejde
V běžné kutilské práci, třeba když pracujete u stolu a například řežete nebo brousíte dřevo, lepíte nějaké předměty apod. se zpravidla obejdete bez přilby, protože žádný úraz hlavy nehrozí. Jakmile se ale pohybujete třeba na stavbě, i když například svého vlastního domu, už je situace odlišná. Tady už hrozí, že by vám něco mohlo spadnout z výšky na hlavu atd. „Pro staveniště, zejména ta s vysokým rizikem padajících předmětů a úlomků, nárazů zařízení nebo uklouznutí, zakopnutí a pádů, mají ochranné přilby vylepšenou odolnost proti nárazu a další funkce, které nabízejí lepší ochranu ve srovnání s tradičními přilbami,“ uvádějí na webu Safety Mojo. Podobně to vypadá v případě, že se pohybujete v nějakém průmyslovém podniku, továrně. Tam je nutné mít ochrannou přilbu s ohledem na charakter práce.
Dva typy
Při výběru přilby je nezbytné posoudit rizika případných úrazů, třeba na svislé a boční nárazy a příčné tlakové síly atd. K dispozici jsou dva základní typy přileb. První je nejběžnější formou ochranného osobního prostředku a chrání, respektive snižuje sílu nárazu, který by mohl být způsoben úderem do horní části, tedy temena hlavy. Druhý typ přilby nabízí vyšší stupeň ochrany, protože zahrnuje i ochranu před nárazy do přední, zadní a boční části hlavy.
Různá specifika pro výšky a elektrické práce
Jaké další speciality mohou přilby pro jednotlivé profese mít? V ropném a plynárenském průmyslu jsou vhodné přilby s obličejovými štíty. U práce ve výškách je nutná ochrana celé hlavy a také prvky zabraňující spadnutí přilby. Elektrické práce si žádají ochranné přilby vyrobené z nevodivých materiálů. Pro práci při vysokých teplotách nebo s roztaveným materiálem je třeba mít přilbu s pokročilými tepelně odolnými vlastnostmi. V řadě profesí předepisují správné ochranné přilby normy.
Systém odpružení pomáhá
Jaké další vlastnosti by měla mít kvalitní přilba? Důležitý je například pevný systém odpružení, u kterého nepřiléhá vnější plášť přilby k hlavě úplně těsně. Co tím je myšleno dobře popisují na webu HexArmor: „Mezi horní částí hlavy a horní částí pokrývky hlavy v přilby je mezera díky zabudovanému systému odpružení. Funguje jako systém tlumení nárazů a chrání před nárazem a poskytuje určitý prostor pro proudění vzduchu, které vaši při hlavu práci udržuje v chladu.“ Přilba by vám také měla dokonale sedět, ať už je jakéhokoliv typu. Vyrábějí se modely, které se dokážou přizpůsobit velikosti konkrétní hlavy, po těch je nejlepší sáhnout. Upravit se dá například těsnost či výška.
Někdy jenom přilba nestačí
Kromě přilby můžete potřebovat i další ochranné prvky. Například sluchátka pro ochranu sluchu (hlučné provozy), štít na obličej (v prašných provozech nebo tam kde jsou pracovníci vystaveni působení chemikálií apod.) či ochranné prostředky dýchacích (hrozící chemické výpary apod.).
Zdroje: HexArmor, Safety Mojo, Koordinace BOZP, Recenzer
Zdroje foto: Freepik.com