Různé typy omítky
Když je jádro omítky a štuk spojeno do jedné vrstvy, jde o jednovrstvou omítku o tloušťce 15–20 mm. Ovšem to se většinou týká povrchů, na které nejsou tak vysoké nároky. Pokud jsou povrchy hrubší a je nutné je dokonale uhladit, je třeba nanést buď dvouvrstvou, nebo případně i třívrstvou omítku.
Dvouvrstvá omítka
Dvouvrstvá omítka mívá jádro 15 mm a štuk cca 5 mm. Jak ji zhotovit? Nejprve připravte povrch zdi aplikaci omítky hrabáním do hloubky 20 mm, očištěním povrchu a jeho dobrým zaléváním. Pokud je omítaný povrch příliš nerovný, naneste před prvním nátěrem předběžný nátěr, který vyplní dutiny. Poté naneste první vrstvu omítky. Před vytvrzením omítku opracujte, aby povrch byl vhodný pro aplikaci finální vrstvy. Omítkový nátěr tvrdě stěrkujte a udržujte ho vlhký po dobu nejméně 2 dnů a poté ho nechte zcela zaschnout. Před nanesením druhé vrstvy omítku rovnoměrně navlhčete. Druhý nátěr vyhlaďte nejprve dřevěnými hladítky a poté dokončete ocelovými hladítky. Pokud je to možné, měli byste být vrchní nátěr nanést shora dolů a dokončit najednou, aby byl dokonale hladký.
Třívrstvá omítka
Třívrstvou omítku je nutné udělat u zdí s většími nerovnostmi nebo většími nároky. Postup nanášení třívrstvé omítky je podobný jako u dvouvrstvé omítky s tím rozdílem, že se nanáší ještě mezivrstva. Účelem této vrstvy omítky je docílit rovného povrchu. Druhá vrstva se nanáší asi 4 až 7 dní po nanesení první vrstvy omítky. První hrubá omítka, tedy jádro tvoří 15 mm vrstva, jemná vrchní vrstva, tedy štuk o tloušťce 2-4 mm a špric neboli postřik řídkou cementovou maltou o tloušťce 4-5 mm.
Zdroje: OReilly, CivilBlog, Homebuilding & Renovating, Connect,
Zdroje: Freepik.com