Od bazmeku po ponk
Poměrně často můžete slyšet slovo bazmek. Co si představit pod tím, když někdo v dílně prohodí větu: „Podej mi ten bazmek,“ myslí tím nějakou věc, která zjednodušuje práci. Požádá-li vás naopak o forichtung, jde o pomocný přípravek čili nějaké udělátko. Zeptá-li se vás někdo „Kam si schováváš vercajk?“, má na mysli, kam ukládáte svoje nářadí, které běžně používáte. „Nechal jsem to na ponku,“ značí, že někdo něco zapomněl na pracovním stole. Existují ale ještě zajímavější výrazy, třeba čertí lejno. Jde o tmel, který se používá k zatmelení trubek, plechů nebo betonových výrobků.
Bez bimbrcu to nepůjde
Se spoustou zajímavých výrazů se můžete potkat také tehdy, když se připletete k zedničině. Nejdřív si budete muset vyznačit, kde bude zeď stát. K tomu použijete brnkačku neboli lajnovací provázek čili brnkací křídu. Vyznačíte si přímou linii, a potom do brknete prsty a křída z ní se přenese dolů – třeba na betonovou plochu základů. Takže určitě už chápete, proč je to „brnkačka.“ Aby, zdi, které postavíte, byly rovné, neobejdete se bez bimbrcu. Tento výraz znamená olovnici.
Zeď stavíte z buchet a potřebujete
Ke zdění třeba využijete buchty nebo vepřovice čili nepálené cihly. Potřebujete tedy fanku, zednickou naběračku. Když už je zeď hotová, budete ji nahazovat omítkou. Tady můžete také použít žufánek, což je jenom další označení pro fanku, na tzv. špricování, což je předběžné omítání. Pomocí fanky je rychlejší než zednickou lžící. Maltu si můžete namíchat i ručně ve furiku nebo kotouči čili stavebním kolečku. Dále si práce bude žádat kalfas neboli maltovník. Stále ještě nemáte jasno? Jde o kruhovou plastovou zednickou nádobu na maltu. A malta musí být dostatečně mastná, což znamená, že bude na zdi dobře držet.
Lehká zeď pojmenovaná po šikulovi
Když budete postaveni před úkol udělat rabicku, znamená to, že pod omítku dáváte rabicové pletivo, tedy drátěné pletivo. Jde o lehkou příčku z omítnutého drátěného pletiva. A proč zrovna Rabicka? Protože to vymyslel v 19. století stal zedník jménem Karl Rabitz. Díky pletivu omítka přilne lépe a bude také pevnější.
Aby omítka byla hladká
Omítka musí být hladká, takže potřebujete rajbret neboli rajblík, tedy zednické hladítko. Hladítko může mít různé podoby. Farták je hladítko dřevěné. Filcák znamená zednické hladítko pokryté vrstvou plsti – to se tak trochu dá odhadnout. Kleťák nebo také glejťák je pro změnu ocelové hladítko používané na omítku ale také na beton. A když budete kletovat, vyhlazujete omítku. Tím ale zednický slang zdaleka nekončí.
Zdroje: wikibooks,
Zdroje foto: Freepik.com