Úsporné tipy na topení. Jak ho správně nastavit

Úsporné tipy na topení. Jak ho správně nastavit
Úsporné tipy na topení. Jak ho správně nastavit. Máte-li doma radiátory, podlahové vytápění vytápěný vodou z bojleru nebo tepelného čerpadla, máte ústřední topení. Jak ho úsporně nastavit?

Ovládací prvky

Ovládání různých druhů ústředního topení obvykle obsahuje následující prvky:

  • Zařízení, které nastaví čas, kdy se topení zapne nebo vypne – časovač
  • Zařízení pro nastavení teploty, která musí být v místnosti dosažena, než se topení vypne a znovu zapne – pokojový termostat
  • ventily, které umožňují ovládat každý radiátor samostatně

Časovač a pokojový termostat mohou být spojené do jednoho prvku, což umožňuje nastavit různé teploty v různých časech. Když máte chytré ovládací prvky topení, můžete obojí, tedy teplotu i čas, kdy bude topení zapnuto, nastavit přímo v aplikaci svého chytrého telefonu. Správným ovládáním vytápění udržíte prostory bytu a domu teplé a nemusíte topit více, než je nutné.

Pokyny k ovládání ústředního topení

Potřebujete-li změnit nastavení na pokojovém termostatu, časovači nebo ventilech radiátorů, postupujte podle návodu. Pokud ho nemáte doma, řadu návodů ke konkrétnímu typu ústředního topení najdete na internetu včetně videí ukazují postup nastavení. Při hledání se řiďte výrobcem a modelem vašeho topení a ovládacích prvků. Nejste-li si jistí, co vlastně doma máte, pomůže vám v tom výrobní štítek či nálepka, které byste měli na radiátorech a ovladačích najít.

Nastavte si správnou teplotu

Váš pokojový termostat neustále snímá teplotu v místnosti, ve které je instalovaný. Princip jeho fungování je velmi jednoduchý. Pokud teplota dosáhne nastavené hodnoty, pokojový termostat vypne ústřední topení pro celý byt nebo dům. Když teplota poté klesne pod nastavenou hodnotu, topení se opět zapne. Jaké zásady tedy při ovládání dodržovat? Nastavte nejvhodnější teplotu. Neměla by být zbytečně vysoká, protože potom byste vytápěli prostory zbytečně. Při příliš nízké teplotě byste naopak trpěli zimou. Je-li váš pokojový termostat přenosný, nenechávejte ho nikdy v blízkosti radiátoru nebo za závěsy či nábytkem. To podstatně ovlivňuje měření. U radiátoru by se vypnul příliš brzy, protože by hned bylo dosaženo nastavené hodnoty. V případě, že by byl ukrytý, vypínal by se naopak zbytečně pozdě. Dejte ho do nějakého neutrálního místa, kde bude měření objektivní, třeba do chodby.

Nastavte časy, kdy je zapnuté topení

Uvědomte si, v jaké nepotřebujete zapnuté topení. Pokud jste během dne pryč, můžete nastavit topení tak, aby bylo vypnuté nebo pracovalo na nižší teplotu, dokud se nevrátíte domů. Chvíli trvá, než se váš domov zahřeje a vychladne. Pokud si nejste jisti, jak dlouho to bude trvat, zkuste zapnout topení asi 30 minut před tím, než budete potřebovat, abyste měli teplo. Vypněte je opět 30 minut předtím, než se obejdete bez dostatečného tepla. Vyzkoušíte si to a uvidíte, jak vše bude fungovat. Možná budete muset zapnout vytápění dříve, pokud trvá déle, než dosáhnete v bytě příjemné teploty. Totéž platí v době chladného počasí.

Zdroje: National Grid, Citizens Advice, Energy, Real Simple

Zdroje foto: Freepik.com

 

 



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 02.02.2025
Reklama
Reklama