Výhody a nevýhody vnitřní hydroizolace domu

Výhody a nevýhody vnitřní hydroizolace domu
Výhody a nevýhody vnitřní hydroizolace domu. Musíte zvážit všechny klady a zápory týkající se nákladů a životnosti hydroizolace interiéru. Jaké to jsou?

Výhody vnitřní izolace proti vodě

Vzhledem k tomu, že se práce provádějí uvnitř suterénu, dochází k minimálnímu narušení terénních úprav vašeho pozemku a není třeba provádět výkopové práce. Díky tomu je proces rychlejší a méně rušivý.

  • Proveditelnost

Vnitřní hydroizolaci můžete provést prakticky v každém domě, bez ohledu na to, jak blízko stojí vůči sousedním nemovitostem nebo zda je kolem jeho základů tvrdá terénní úprava, takže jde o možnost ji bez potíží udělat i tehdy, když vnější hydroizolace nepřipadá z podobných důvodů v úvahu.

  • Celoroční pokládka

Na rozdíl od venkovní hydroizolace, kterou může nepříznivé počasí oddálit a značně zkomplikovat, lze vnitřní hydroizolaci provádět v kteroukoli roční dobu bez ohledu na vnější povětrnostní podmínky.

  • Efektivní hospodaření s vodou

I když vnitřní hydroizolace nebrání vodě ve vniknutí do zdí ve stejné míře jako venkovní hydroizolace, vnitřní hydroizolace účinně hospodaří s vodou tím, že ji nasměruje pryč ze sklepního prostoru a udržuje tento prostor v suchu a použitelnosti.

Nevýhody vnitřní izolace proti vodě

  • Reaktivní přístup

Vnitřní hydroizolace je následné opatření, které se zabývá vodou až poté, co vstoupila do konstrukce domu. Nezabrání jí ve vniknutí, takže může někdy v průběhu času dojít k porušení konstrukce domu vlivem vlhkosti.

  • Potenciál pro vznik vlhkého prostředí

Řízením odvodu vody uvnitř suterénu pomocí systému může dojít ke zvýšení úrovně vlhkosti, což může vyžadovat další řešení, jako jsou odvlhčovače, aby se udrželi zdravé prostředí.

  • Požadavky na údržbu

Některé vnitřní hydroizolační systémy, jako jsou kalová čerpadla a vnitřní francouzské odtoky, vyžadují pravidelnou údržbu, aby bylo zajištěno, že budou nadále efektivně fungovat.

  • Neřeší problémy s vodou v exteriéru

Vnitřní hydroizolace nesnižuje možnost, že voda způsobí vnější poškození základu nebo nezmírní hydrostatický tlak na základové zdi. Tím pádem neochrání vlastní konstrukci domu.

Kdy volit vnitřní izolaci

Vnitřní hydroizolace je nejvhodnější pro stávající budovy, kde je omezený přístup zvenčí nebo kde není možné provádět výkopové práce. Účinně řeší problémy s vlhkostí suterénu, pomáhá předcházet plísním a chrání interiéry, takže je ideální pro městské domy nebo nemovitosti se zavedenými terénními úpravami. Obecně platí, že venkovní práce (s výjimkou okenních studní a okapů) budou trvat déle a vyžadují méně průběžné údržby než řešení interiérů. Pravděpodobně však budou také podstatně dražší.

Zdroje: Dycrete Waterproofing,  GO Thrasher, Pro Waterproofers, SturdFlex

Zdroje foto: Freepik.com



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 27.03.2025
Reklama
Reklama