Proč hubit plevel nechemickou cestou

Proč hubit plevel nechemickou cestou
Proč hubit plevel nechemickou cestou. Zahradní plevel můžete hubit bez použití chemikálií. Pokud se v části vaší zahrady stává problémem, zkuste ho nejdříve ručně odstranit než se uchýlit k hubicím prostředkům.

Proč zvolit nechemické odstranění?

Pokud nemáte příliš velkou zahradu, nebo invaze plevele není opravdu vysoká, s trochou trpělivosti a vytrvalosti můžete většinu zahradního plevele hubit nechemickými metodami. Existuje mnoho dalších důvodů, proč to nejprve zkusit touto cestou. 

Ohrožení spodních vod

Chemické prostředky zanechávají velkou uhlíkovou stopu při své výrobě, balení a přepravě. 

Znečištění povrchových a podzemních vod způsobené stékáním hubících prostředků do nich, nebo náhodným rozlitím a nesprávnou likvidací. To všechno představuje významnou hrozbu pro vodní živočichy a rostliny a kontaminuje spodní vody.  

Rizika špatného výběru a aplikace chemie

Chemie také představuje nebezpečí i pro vaše zahradní rostliny, může dojít k jejich poškození nebo zabít zahradní rostliny, pokud použijete nesprávný přípravek nebo ho špatně aplikujete. Proto když nakonec chemii přece jenom zvolíte, je třeba věnovat pozornost výběru vhodného prostředku a potom také postupovat při aplikaci naprosto přesně podle návodu včetně doporučeného dávkování.  

V hledáčku je lidské zdraví

Existují obavy, že přípravky na hubení plevele představují riziko pro lidské zdraví. Stále probíhá výzkum dlouhodobých účinků vystavení těmto chemikáliím. 

Může dojít ke kontaminaci

Také pěstované plodiny mohou být kontaminovány látkami hubícími plevel. Například Clopyralid, aktivní složka mnoha selektivních přípravků na hubení plevele v trávníku, se váže na trávu a zůstává aktivní i v posekané trávě. Dokonce pokud kontaminované plodiny či jejich zbytky přidáte do kompostu mohou působit i tam včetně toho, když takový kompost přidáte k nějakým plodinám. Chemikálie potom působí ještě v dalším kole.

Nebezpečí pro zvířata

Chemické přípravky na hubení plevele také mohou poškodit nebo zabít volně žijící zvířata včetně bezobratlých přítomných na ošetřených rostlinách, a to včetně včel a dalších opylovačů, kteří se živí ošetřenými rostlinami. Ztráta vegetace a květinových zdrojů v důsledku používání přípravků na hubení plevele také může mít také nepřímý negativní dopad na volně žijící zvířata, chybí jim například zdroje potravy.

Zdroje: RHS, The Spruce, GardenersWorld, MarthaStewart

Zdroje foto: Freepik.com



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 31.03.2025
Reklama
Reklama