Jak na slimáky nechemickou cestou

Jak na slimáky nechemickou cestou
Jak na slimáky nechemickou cestou. Pokud chcete použít ekologické způsoby likvidace slimáků, existuje řada možností, ze kterých můžete vybírat.

Použití hlístic

Mnoho organických zahradníků se obrací k biologickým kontrolám, které obsahují mikroskopické hlístice. Ty infikují slimáky bakteriemi a následně je zabíjejí. Zalévejte na půdu večer, když je půda teplá (musí mít alespoň 5 °C) a vlhká, od jara. Je účinný přibližně šest týdnů, takže během vegetačního období je potřeba několik aplikací. Ošetřování celé zahrady tímto způsobem je nepraktické, proto upřednostněte klíčové oblasti, jako je zeleninový záhon nebo vyvýšený záhon.

Voda po ránu

Tím je zajištěno, že půda vyschne do večera, kdy jsou slimáci nejaktivnější. Mokrá půda v noci může vytvořit slimákovou dálnici mezi rostlinami.

Zkuste měď

Měděné kroužky mohou být účinným odpuzovačem slimáků – pokud se slimák pokusí jeden z nich překročit, dostane "elektrický šok", který ho zatlačí zpět. Umístěte kroužky kolem zranitelných rostlin, zakopejte je hluboko, protože slimáci se mohou dostat k rostlině zespodu.

Někteří zahradníci také přísahají na lepení měděné pásky kolem okraje květináčů, i když podle některých pokusů je to neúčinné. Výzkum však pokračuje.

Ať jedí otruby

Slimáci milují otruby a budou se jimi cpát. Poté se nafouknou a dehydratují a nemohou se stáhnout do svých úkrytů, což z nich činí snadnou kořist pro ptáky. Odpuzte slimáky ostrým mulčem, slizkou bariérou nebo česnekovou zálivkou.

Zkuste překážky

Mnoho respondentů přísahalo na překážky v boji proti slimákům – slimáci považují ostré nebo pichlavé materiály za nepohodlné. Mezi oblíbené překážky patřil popel, kůra, stelivo pro kočky, piliny, písek a zahradnická drť. Můžete také vyzkoušet vlněné pelety nebo kávovou sedlinu. Nezapomeňte, že je třeba je pravidelně doplňovat a že většina slimáků žije v půdě, nikoli na povrchu.

Mastná bariéra

Někteří zahradníci doporučovali slizkou, mastnou bariéru, jako je vazelína, hojně ji rozmažte kolem okrajů květináčů nebo podnosů se semeny. Dalším doporučením byla oboustranná lepicí páska připevněná k okraji hrnců, vnější strana bohatě politá solí.

Nemají rádi česnek

Slimáci jsou také prý odpuzováni vůní česneku. Večer naneste česnekovou zálivku na vzácné rostliny a listy důkladně potřete Aplikujte pravidelně, zejména po dešti.

Vyzkoušejte pivní pasti

Pivní pasti byly oblíbené také. Vyrobte si past na slimáky z levného piva – slimáky bude vůně přitahovat. Zapusťte do země pivní past nebo nádobu tak, aby okraj byl těsně nad úrovní půdy. Naplňte do poloviny pivem a poté přikryjte volným víkem, aby dovnitř nespadli další tvorové. Pravidelně kontrolujte a vyprazdňujte. Nejlepší je umístit past na okraj záhonu – pokud ji umístíte dovnitř, slimáci budou chroupat vaše rostliny na cestě do pasti. Dalším návrhem čtenáře bylo nechat na dně několik mrtvých slimáků, aby se nalákaly další

Pěstujte rostliny odolné vůči slimákům

Zvažte nahrazení rostlin, které jsou opakovaně decimovány slimáky, možnostmi, které jsou odolnější. Mnoho rostlin má kožovité, lesklé, chlupaté nebo voňavé listy, které slimáci obvykle nechávají na pokoji.

Zdroje: Gardeners World, Gardening, Pest Control, Ideal Home

Zdroje foto: Pixabay.com

 



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 04.04.2025
Reklama
Reklama