Rostliny, které slimáky nepřitahují

Rostliny, které slimáky nepřitahují
Rostliny, které slimáky nepřitahují. Mnoho rostlin si vyvinulo odolnost vůči slimákům a jiným žroutům listů. Pokud je vysijete či vysadíte na zahradě, budou velmi účinně slimáky odpuzovat.  

Vytvořily si vlastní odolnost

Některé, jako jsou náprstníky a euphorbias, mají toxické listy, zatímco jiné jako Stachys a pulmonaria, mají vyvinuté husté nebo chlupaté listy, které slimáci a hlemýždi nemají rádi. Nafouklé, šťavnaté listy, jako jsou rozchodníky a sempervivum, mohou slimáky také odradit. Zdá se, že v zeleninovém záhonu jsou to aromatické a hořce chutnající listy, jako jsou endivie a středomořské bylinky, které odradí slimáky.

Náprstník

Listy náprstníku obsahují toxin digoxin, který se používá v medicíně k léčbě srdce, ale může také zabít člověka, pokud se vezme ve špatné dávce. Zdá se, že tyto toxiny jsou také škodlivé pro slimáky a slimáky, protože se vyhýbají požírání listů této rostliny.

Pryšce

Pryšce mají mléčnou mízu, která může dráždit lidskou pokožku a zdá se, že je pro slimáky a hlemýždě nechutná. Tento rod zahrnuje mnoho rostlin, včetně letniček, trvalek, keřů a sukulentů. Jejich malé květy jsou drženy v miskovitých, často barevných listenech.

Levandule

Keřovité středomořské byliny nebývají napadány slimáky a slimáky. Může to být způsobeno jejich dřevitostí nebo jejich mastnými, nechutnými listy. Levandule je fantastická rostlina odolná proti slimákům, nese modrozelené, voňavé listy a fialové květy bohaté na nektar. Je ideální pro sluncem vypálený okraj záhonu.

Čemeřice

Na výběr je mnoho čemeřic, od v zimě kvetoucí Helleborus x hybridus, která nese velké shluky talířkovitých květů v bílé, růžové, zelené, nafialovělé nebo kouřově fialové, kontrastující s velkými, kožovitými, stálezelenými listy.

Brambořík

Brambořík je otužilý a kvete brzy na jaře a koncem podzimu, kdy kvete jenom málo rostlin. Jsou ideální pod stromy nebo na stinném okraji.

Kapradiny

Kapradiny mají různé tvary a velikosti, od malých, které mohou růst v trhlinách ve zdech, až po velké stromové kapradiny pěstované jako výrazný kus. Milují stín, snášejí řadu půdních podmínek a snadno se pěstují.

Heuchera

Korálové zvonky se obvykle pěstují ve stínu. Jejich listy se pěstují spíše pro barvu listů než pro květy a mají různé barvy od limetkově zelené po tmavě fialovou, jako jsou ty na Heuchera ' Palace Purple ' . V létě nesou klasy bílo-růžových květů.

Muškáty

Odolné muškáty, běžně známé jako cranesbill pelargónie nebo jednoduše cranesbills, jsou spolehlivé, někdy invazivní, ale nepopiratelně ohromující, dlouho kvetoucí rostliny. V rámci rodu jsou drobné alpské typy. Téměř pro každou zahradní situaci existuje odolná pelargónie.

Japonské sasanky

Japonské sasanky mají drsné listy a od konce léta do podzimu nesou pěkné květy podobné sedmikráskám. V některých půdách mohou být invazivní, takže pokud máte malou zahradu, můžete zvážit jejich pěstování v nádobě.

Hortenzie

Dřevité hortenzie jsou nechutné pro slimáky a plže. Existují v různých formách. Zkuste pěstovat popínavou hortenzii Hydrangea anomala subs. petiolaris pro neprůhledné zakrytí zdi nebo plotu.

Zdroje: Gardeners World, Gardening, Pest Control, Ideal Home

Zdroje foto: Pixabay.com

 

 



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 06.04.2025
Reklama
Reklama