
Citlivé rostliny ještě nevysazujte
Venkovní výsev začal. Měli byste si ale dát pozor na mrazy a všechny jemné rostliny prozatím nechat uvnitř. Vyplatí se vám to, pozdním mrazíkům ještě nemusí být konec a byla by škoda přijít o mladé a nadějné rostlinky. Většina měkkého ovoce je poměrně odolná, ale jakmile na jaře začnou stromy růst, jsou květy a poupata obzvláště citlivé na mráz a mohou potřebovat ochranu, aby později dobře rodily. Měli byste udržovat ochranu ještě dva týdny po odkvětu, pokud hrozí silné mrazy.
Volte odolnější odrůdy
V náročnějších klimatických podmínkách je dobré volit podnože a kultivary odolné proti chladu. Nebo vybírat pozdní odrůdy, které pokvetou později, v době, kdy už nehrozí takové nebezpečí, že teploty klesnou v noci pod bod mrazu. To se vždy vyplatí. Jinak se vám může stát, že budete každým rokem zklamaní, když vám květy na stromech pomrznou.
Když teploty klesnou
Mráz nastává, když teploty klesnou pod 0ºC. Za jasných nocí teplo vyzařuje ven a ztrácí se. Studený vzduch se tvoří na stromech a jiných předmětech a je těžší než teplý vzduch, klesá proto k zemi a vytlačuje teplý vzduch. Předměty blízko země se pak ochladí a zamrznou. Studený vzduch přirozeně proudí dolů po svažitém terénu a shromažďuje se v nejnižším bodě nebo proti překážce. Pokud je touto překážkou plot nebo živý plot, zvažte vytvoření mezery nebo odstraňte část nižšího porostu, abyste zlepšili proudění vzduchu. Pokud neexistuje jiná možnost, vysaďte větší ovocné stromy dole a menší do vyšších poloh, i to trochu pomůže.
Kdy a jak chránit stromy před mrazy
V závislosti na druhu ovocného stromu může být nutné přijmout opatření na ochranu zranitelného růstu od konce zimy do jara. Většině potenciálních škod na ovoci se lze vyhnout výběrem místa, kde jsou jarní mrazy nejméně pravděpodobné, ale na své zahradě nemusíte mít vždy tuto možnost. Vysazujte tedy ovocné stromy na slunném, chráněném místě, jako je jižní strana – máte-li možnost, to je vhodné zejména pro plodiny, které kvetou časně, jako jsou meruňky, broskve a nektarinky.
Keře s měkkými plody: Používejte rouno k jejich zakrytí a ochraně květů a vyvíjející se úrody v noci, kdy je předpovídán mráz.
Jahody: Chraňte je pomocí krytů nebo dvojitou vrstvou zahradnického rouna, odstraňte nebo otevřete obojí během dne, abyste umožnili přístup opylovačům.
Menší ovocné stromy: Přes noc je přikryjte rounem, abyste zajistili ochranu před mrazem, a během dne ho odstraňte, ale u větších stromů je to ale obtížné, vytvořit dostatečně velký ochranný kryt.
Ovoce pěstované na zdech a plotech: Zakryjte ho dvěma nebo třemi vrstvami zahradnického rouna nebo stínící síťoviny. Během dne byste ho ale měli srolovat. Používejte k jeho instalaci tyčky, aby se materiál nedostal přímo ke květům a nepoškodil je. Odstraňte kryty, jakmile nebezpečí mrazů pomine.
Další opatření
Trávu kolem stromů v období květu posekejte nakrátko, protože dlouhá tráva zabraňuje vyzařování tepla z půdy. Po odkvětu aplikujte mulč – holá půda vyzařuje užitečné množství tepla a chrání květ. Můžete použít ohřívače instalované pod stromy, ale to je ekonomicky poměrně náročné. Pěstujte menší ovocné stromky ve velkých květináčích a v období rizika mrazu je přesuňte na chráněné místo. Další formou ochrany jsou kbelíky s teplou vodou instalované pod stromy, odpařením se uvolní teplo. Pomůže rovněž rosení květů, zmrzlá voda vytvoří ochrannou bariéru.
Které druhy jsou odolnější?
Pokud vysazujete stromky do zahrad náchylných k mrazu, vyberte si kultivary odolné vůči mrazu, tedy pozdně kvetoucí jabloně a hrušně, odolnější odrůdy třešní a švestek. Maliny, ostružiny kvetou poměrně pozdě a je méně pravděpodobné, že se poškodí, i když i je mohou poničit pozdní mrazy. Angrešt kvete po vytvoření listů a je také méně pravděpodobné, že se poškodí, i když i on může být udušen pozdními mrazy. Moderní černý rybíz byl vyšlechtěn tak, aby kvetl pozdě a vyhnul se mrazu. Třešně, broskve, nektarinky a meruňky: Jejich malé kultivary se snáze pěstují na stěnách a v případě terasového ovoce se snadno zakryjí rounem, takže rovněž odolají chladu.
Zdroje: Gardening with Ben, Insteading, Gardeners World, Better Homes and Gardens
Zdroje foto: Freepik.com