
Nízká emisivita
Energeticky nejúčinnějším typem skla pro dvojskla a trojskla je sklo s nízkou emisivitou (low-E). Sklo Low-E má mikroskopicky tenkou vrstvu oxidu kovu na jednom z vnitřních skleněných povrchů. Tento povlak odráží teplo zpět do domácnosti, ale stále propouští světlo zvenčí.
Velikost mezery
Velikost mezery mezi skly může ovlivnit energetický výkon oken, ale rozhodně to není jednoduchá záležitost, která funguje na principu "čím větší, tím lepší". Tloušťka 16 mm je často uváděna jako optimální, ale v některých případech mohou být vhodnější menší mezery. Energetický výkon okna můžete také zlepšit vyplněním mezery inertním plynem, jako je argon, xenon nebo krypton. Tyto plyny izolují více než vzduch.
Distanční podložky
Ty jsou umístěny kolem vnitřních okrajů okna, aby udržely tabule skla od sebe. Efektivnější okna budou mít obecně distanční podložky obsahující málo kovu nebo dokonce žádný kov – často známé jako distanční podložky "s teplým okrajem".
Rám okna
Konstrukce a materiál použitý pro rám oken významně ovlivní tepelné ztráty, ale můžete najít vysoce výkonná okna vyrobená z kteréhokoli z hlavních materiálů rámu.
Zdroje: Energy, Energy Saving Trust, This Old House, Sustainability Victoria, One Home
Zdroje foto: Freepik.com