Zahrada na střeše: Výhody a tipy pro úspěšnou realizaci

Zahrada na střeše: Výhody a tipy pro úspěšnou realizaci
Zahrada na střeše je inovativní a atraktivní způsob využití volného prostoru, kterým může být střecha vašeho domu nebo bytu. Tato zelená oáza má mnoho výhod, včetně estetického a environmentálního přínosu. V tomto článku vám představíme výhody zahrady na střeše a poskytneme vám několik tipů pro úspěšnou realizaci.

      VÝHODY

 • Estetika: Zahrada na střeše přidává do urbanistického prostředí zelenou a přírodní atmosféru. Vytváří estetický dojem a zlepšuje vzhled budovy.

 • Izolace: Zelená vegetace na střeše funguje jako přirozený izolátor. Pomáhá regulovat teplotu v interiéru, což snižuje potřebu vytápění a chlazení a přispívá k energetické účinnosti.

 • Absorpce dešťové vody: Zahrada na střeše může absorbovat a zadržovat dešťovou vodu, čímž snižuje riziko povodní a přetížení kanalizace. Tím se přispívá k udržitelnému vodnímu hospodářství.

 • Zlepšení kvality ovzduší: Zelené rostliny na střeše pohlcují oxid uhličitý a produkují kyslík, čímž přispívají k čistějšímu ovzduší a snižují negativní dopady znečištění.

  REALIZACE

 • Konzultace s odborníky: Před realizací zahrady na střeše je vhodné konzultovat s odborníky, jako jsou architekti, zahradní designéři a inženýři, kteří vám pomohou s návrhem a technickými aspekty.

 • Strukturální analýza: Je důležité provést strukturální analýzu střechy, aby byla schopna unést váhu zahrady, substrátu, rostlin a dalších prvků. Je možné, že budete muset provést zesílení střešní konstrukce.

 • Výběr rostlin: Při výběru rostlin pro zahradu na střeše je třeba zvážit faktory jako je expozice slunci, větru, srážek a klimatické podmínky. Vhodné jsou například sukulenty, traviny, aromatické byliny a kvetoucí rostliny.

 • Zavlažování a drenáž: Zahrada na střeše vyžaduje správný systém zavlažování a drenáže. Je důležité zajistit, aby substrát dobře odvodňoval a aby rostliny měly dostatek vody.

 • Bezpečnost: Při navrhování zahrady na střeše je třeba zvážit bezpečnostní opatření, jako jsou zábrany, zábradlí a protiskluzové povrchy, aby se minimalizovalo riziko pádu.

Zahrada na střeše je skvělým způsobem, jak využít volný prostor a přinést přírodu do městského prostředí. Její výhody zahrnují estetiku, izolaci, absorpci dešťové vody a zlepšení kvality ovzduší. Při realizaci je důležité konzultovat s odborníky, provést strukturální analýzu, pečlivě vybrat rostliny a zajistit správný systém zavlažování a drenáže. S důkladným plánováním a správnou implementací můžete vytvořit úžasnou zahradu na střeše, která bude obohacením vašeho domova a přispěje k udržitelnosti a životnímu prostředí.

 

Kniha: Když chci stavět dům : od pozemku ke kolaudaci -Pejchal, Jiří

 zdroj fotky: profimedia.czautor: Josef Šmrdla , Publikováno: 25.07.2023
Reklama
Reklama