Jak ochránit rostliny před nepřízní počasí

Jak ochránit rostliny před nepřízní počasí
Jak ochránit rostliny před nepřízní počasí. Chladné, vlhké a větrné počasí včetně dešťů a bouřek může poškodit stromy, keře a rostliny. Jak zabránit poškození větrem a deštěm?

Základní tipy na ochranu

Zlepšení úkrytu, vytyčování rostlin, mulčování, balení květináčů a pečlivý výběr rostlin s ohledem na místo, kde je budete pěstovat, pomůže zabránit poškození.

Používejte kryty

V mírných oblastech můžete choulostivé rostliny chránit pomocí vhodných krytů. V chladných nebo exponovaných oblastech mohou i odolné rostliny potřebovat určitou ochranu před přírodními živly. Platí to i v době bouřek a přívalových dešťů. Pokud můžete, snažte se rostliny přikrývat například fólií, netkanou textilií nebo kryty z plastu a podobně. Udělejte to, jestliže předpověď počasí ukazuje zmiňované hrozby. Stálezelené rostliny a rostliny v květináčích jsou obzvláště ohroženy, proto vyžadují zvláštní pozornost. Rostliny v květináčích můžete přemístit do interiéru, ovšem stálezelené citlivější rostliny vyžadují stabilnější ochranu.

Tipy na stabilní ochranu rostlin před nepřízní počasí

Hnojení: Vyhněte se aplikaci hnojiv bohatých na dusík v pozdní sezóně, protože stimulují růst a rostliny jsou potom choulostivější, protože mají mladé výhonky.

Půdní pokryv: Exponovaná půda může mít za následek vyplavování živin. Zelené hnojení, jako je hořčice, vyseté v září toto vyplavování snižuje. Mladé rostliny získají živiny, když hnojení zakopete do půdy, dokud se na jaře nevykopal zpět do půdy.

Mulčování: Může snížit zhutnění a erozi půdy, která může běžně následovat po silných deštích.

Zabalte rostliny: Rostliny lze chránit před chladným a vlhkým počasím zabalením do znovu použitého nebo rostlinného zahradnického rouna.

Vysazujte rostliny na chráněné místo: Vaše zahrada je sama o sobě mikroklimatem. Budete mít teplá místa u paty jižní stěny a chladná nebo vlhká místa na severní straně domu. Pro každou z těchto pozic vybírejte rostliny pečlivě.

Květináče a truhlíky: Uchovávejte květináče a truhlíky v suchých, chráněných prostorách, seskupené dohromady pro vzájemnou ochranu. Zabraňte zamrznutí kořenů v nádobách zabalením do bublinkového polyetylénu nebo slámy. Případně je zakopejte do země tak, aby byl vidět pouze okraj.

Zahradní konstrukce: Před začátkem zimy, ale také průběžně v roce zkontrolujte všechny zahradní konstrukce a vyměňte nebo znovu připevněte uvolněné panely, střechy, sloupky a ploty. Vyměňte pevné ploty za takové, které jsou z 50 % propustné pro vítr, abyste se vyhnuli poryvům, turbulencím a otřesům.

Rostlinné větrolamy: Chladné a větrné stanoviště často vyžaduje větrolamy jako jsou živé ploty. Strategické umístění dočasných překážek, například sítí nebo podobných materiálů na hluboce zapuštěné pevné sloupky může pomáhá.

Odvodňování: Problémy s odvodněním řešte okamžitě, protože mokrá půda může způsobit, že mladé nebo mělce kořenící stromy se budou větrem vyvracet.

Zdroje: Homes and Gardens, RHS, Gardeners World, Better Homes and Gardens

Zdroje foto: Freepik.com

 



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 03.05.2025
Reklama
Reklama