
Obranné mechanismy
Ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, rostliny mají některé obranné mechanismy, díky kterým se dokážou proti mrazíkům i určitým způsobem samy bránit. Samozřejmě pouze do určité míry. Pokud teploty přesáhnou určitou mez, znamená to pro ně zkázu. V takovém případě je třeba proti takové situaci najít obranné mechanismy.
Rostliny mohou přežít mrazy několika mechanismy:
Kůra funguje jako izolace
Někdy může kůra izolovat živé tkáně vodivé vody stejným způsobem, jakým jsou chráněna izolovaná vodovodní potrubí. Kůra tak zabraňuje zamrznutí vody v buňkách.
Cukry jako nemrznoucí směs
Některé rostliny hromadí materiály, například určité cukry a aminokyseliny, které působí velice podobně jako třeba nemrznoucí směs v autě. Snižují bod tuhnutí buněčného obsahu – zkracující se podzimní dny vyvolávají tento jev.
Jev zvaný superzrmznutí
Účinnějším mechanismem je schopnost některých rostlin nechat "superzmrznout" obsah svých buněk, kdy obsah buněk zůstává tekutý, i když je pod bodem mrazu. Aby toho dosáhly, musí rostliny před mrazem zažít několik dní chladného počasí, což vysvětluje, proč i odolné rostliny mohou být poškozeny náhlým podzimním mrazem.
Odbourávání vody
Ve velmi drsném podnebí, například za polárním kruhem stromy odstraňují vodu ze svých buněk. Provedou dehydrataci buněčného obsahu a umisťují vodu mezi buňky, kde může zamrznout, aniž by způsobila poškození buněk. Funguje to tam, kde počasí poskytuje dlouhodobé pomalé ochlazování.
Zdroje: Gardeners World, RHS, Thompson and Morgan
Zdroje foto: Freepik.com