Prevence poškození rostlin pozdními mrazíky

Prevence poškození rostlin pozdními mrazíky
Prevence poškození rostlin pozdními mrazíky. Existuje několik způsobů, jak chránit rostliny během chladného počasí: Vyberte si rostliny, které jsou spolehlivě odolné a vhodné pro vaše pěstební podmínky.

Správný výběr místa

Pečlivě vybírejte místa pro výsadbu, abyste se vyhnuli mrazovým kapsám. Mírně choulostivé rostliny byste měli pěstovat na teplém slunném místě, např. u zdi orientované na jih, což jim poskytne dodatečné teplo a zimní ochranu.

Při hrozbě mrazu rostliny zakrývejte

Pokud se předpokládají mrazy, rostliny přes noc zakryjte dvojitou vrstvou biologicky rozložitelného nebo znovu použitého starého netkaného textilu nebo jinou vhodnou ochranou, například starou plachtou. Zamulčujte kořenovou oblast jehličnanů, jehličnanů, keřů a něžných stromů.

Jak chránit trvalky

Trvalky jsou rostliny, které žijí několik let. Vyskytují se ve všech tvarech a velikostech a plní naše zahrady barevnými květy a okrasnými listy. Mnohé z nich jsou odolné a mohou přežít venku po celý rok, zatímco méně odolné druhy potřebují přes zimu ochranu. Termín bylinná trvalka se používá k popisu dlouhověkých rostlin bez trvalé dřevnaté struktury (každý podzim odumírají až k úrovni země), čímž se odlišují od stromů, keřů a polokeřů.

Trvalky ochráníte také tlustou vrstvou organické hmoty, která zabrání promrznutí země.

Nádobové rostliny přemístěte

Rostliny pěstované v nádobách přemístěte v chladném počasí do chráněné části zahrady a zajistěte jim dodatečnou ochranu zabalením květináče do bublinkové fólie. Zajistěte, aby rostliny bezpečně přezimovaly ve skleníku, a to zajištěním dostatečného vytápění nebo izolace. Křehké rostliny lze vyzvednout nebo přemístit na chráněnější místo či do skleníku. Pokud to není praktické, chraňte je zabalením. 

Další tipy na ochranu

  • Nechte výhonky z předchozích sezón na něžnějších rostlinách až do jara, protože to poskytuje cennou ochranu před mrazem během zimy.
  • Křehké trvalky, jako jsou jiřiny, kany, pelargonie a fuchsie, vyzvedněte před prvními mrazíky.
  • Chraňte ovoce a jahody před mrazem zabalením do kapradí nebo slámy
  • Vyhněte se aplikaci hnojiv bohatých na dusík v pozdních fázích sezóny, protože stimulují měkký a šťavnatý růst, který je obzvláště náchylný k poškození mrazem.
  • Rostliny vystavené rannímu slunci mohou po mrazu příliš rychle rozmrazit, což může poškodit květy a mladé výhonky. Zejména květy kamélie a magnólie mohou být zničeny jediným mrazem.
  • Rostliny z jemných záhonů vysazujte ven poté, co pomine nebezpečí mrazů. Před výsadbou ven rostliny vždy otužujte.

Zdroje: Gardeners World, RHS, Thompson and Morgan

Zdroje foto: Freepik.com

 



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 10.05.2025
Reklama
Reklama