
Skrytý problém
Opadaná omítka na zdi nevypadá hezky a často značí i větší problém například vlhkost, špatnou přípravu podkladu nebo prostě zub času. Dobrá zpráva? I bez profesionální pomoci to zvládnete. Stačí trochu zručnosti, správné nářadí a chuť se do toho pustit.
Nejdřív důkladně oklepat
Opadání omítky nikdy nekončí jen u viditelné části. Vezměte kladívko a špachtli a vše kolem odhaleného místa důkladně oklepejte, dokud nenarazíte na pevný a soudržný podklad. Vše, co drží jen „na čestné slovo“, musí pryč. Vyplatí se být důkladný, jenom tak nová omítka vydrží.
Očistit a navlhčit
Vysajte nebo ometněte zbytky prachu. Pokud je povrch savý (cihla, staré jádro), je potřeba ho navlhčit, jinak nová omítka uschne příliš rychle a praskne. Stačí obyčejný rozprašovač nebo houba a voda.
Zvolit správnou směs
Do interiéru nejčastěji sádrová nebo štuková omítka. Na větší opravy se hodí i klasická vápenocementová směs. Prodávají se už hotové pytlované směsi, stačí jen přidat vodu. Míchejte podle návodu, abyste ji neudělali ani příliš řídkou, ani hutnou jako beton.
Nanášení ve dvou vrstvách
Nejprve základní (jádrovou) vrstvu. Naneste ji zednickou lžící nebo hladítkem, rovnoměrně rozetřete a lehce zdrsněte (např. zubatou stěrkou), aby držela druhá vrstva. Nechte proschnout dle doporučení výrobce, a to obvykle 24 hodin.
Nezapomeňte na štuk
Pak přijde štuk – tenká vyrovnávací vrstva, kterou pěkně uhladíte. Pracujte rychle, ale klidně. Pokud je povrch větší, můžete ho stáhnout hliníkovou latí do roviny.
Finální úprava
Po zaschnutí přebruste jemným smirkovým papírem případné nerovnosti. Pak už stačí jen malba – a zeď bude jako nová.
Tip navíc
Před opravou zjistěte příčinu opadávání, Je to vlhká zeď, prasklina nebo špatné odvětrání? Jinak se problém může vrátit.
Zdroje: This Old House, Family Handyman, Plastering National,
Zdroje foto: Freepik.com