Vrtané studny
Vrtané studny se budují buď pomocí kabelového nástroje nebo s využitím rotačních vrtacích strojů. Vrtání studny probíhá v nezpevněném půdním materiálu, proto je do probíhajícího vrtu nutné instalovat pažnice. Jedině tak zabránili usazování sedimentu ve vrtu. Kvůli usazeninám by totiž mohlo dojít ke zborcení vrtu. Vrtat je možné do velké hloubky, například až do 300 metrů. Prostor kolem pažnic se musí utěsnit injektážním materiálem. Jde buď o čistý cement nebo bentonitový jíl. Tyto materiály totiž nekontaminují vodu, která odtéká z povrchu dolů kolem vnější částice pažnice.
Ražené studny
Ražené studny se vytvářejí tak, že se do mělkého písku nebo štěrku zarazí potrubí o malém průměru. Tyto studny se budují poměrně jednoduše a jsou levné na výstavbu, ale mohou čerpat vodu pouze z malé hloubky. Tím pádem je mohou snadno kontaminovat blízké povrchové zdroje, protože nejsou utěsněné a zpevněné injektážním materiálem jako studny vrtané. Ručně ražené studny jsou obvykle hluboké asi do 10 metrů, strojově ražené studny mohou být hluboké 15 metrů i více.
Vykopané studny
Historicky první technologií budování studny je kopání. Kopané studny se hloubily lopatou pod hladinu podzemní vody, dokud se prostor nedostatečně nenaplnil vodou. Studny se už v dávné historii obkládaly kameny, cihlami, dlaždicemi nebo jiným materiálem. Zpevnily se jejich stěny a zabránilo se tak jejich zřícení. Tyto studny se zakrývaly víkem ze dřeva, kamene nebo betonových dlaždic.
Výhody a nevýhody jednotlivých typů
Vzhledem k typu konstrukce jsou vrtané studny hlubší studny než studny ražené nebo ručně kopané. Kopané a ražené studny mají také větší průměr a vystavují vodní vrstvě velkou plochu. Dokážou získat vodu i z méně propustných materiálů, jako je bahno nebo jíl. Nevýhody těchto typů studní? Jsou mělké a postrádají injektážní ochranu, takže je mohou být poměrně snadno kontaminovány různými povrchovými zdroji znečištění. Během období sucha vysychají, když hladina podzemní vody klesne a ocitne se níž, než je dno studny. Rozhodnutí, jaký typ studny zvolit, je na vás. Berte v úvahu místní podmínky, geologické podloží, ekonomickou stránku budování studny, možnosti její kontaminace i další faktory
Zdroje: Wellowner, SSWM, LoneStarDrills, WildHeroldDrilling
Zdroje foto: Pixabay.com