Vyrábíme volně stojící police

Vyrábíme volně stojící police
Vyrábíme volně stojící police. Jak už název napovídá, tyto police stojí volně v prostoru. Takový kus nábytku je možné snadno přesouvat z jedné místnosti do druhé.

Hodí se i dovnitř

Je také možné stejným způsobem budovat police například ve skříni nebo v kuchyňských skříňkách – stěny už jsou hotové a nepotřebujete ani kryt.

Dejte dohromady vše, co budete pro výrobu polic potřebovat

Jde o následující prvky:

  • Břevna na police. Měla by být silná alespoň 2 cm.
  • Podpěry pro police. Ideální jsou v tomto případě dřevěné kolíčky.
  • Dvě vertikální podpěry. Ty budou tvořit stěny polic.
  • Horní kryt. Musí být o trochu delší než břevna polic, aby ho bylo možné přilepit nebo přitlouct ke stěnám.
  • Sololit nebo jiná deska, která vytvoří zadní stěnu. (Nechejte si desku uříznout odborně v obchodě na správnou velikost, abyste ji nenaštípli.)

Odměřte požadovanou výšku a šířku regálu s policemi

Až se rozhodnete, jak velký regál chcete mít, nařežte materiál na požadovanou velikost, pokud ještě nařezaný není. Odřízněte vertikální podpěry na správnou délku, pokud ještě nejsou připraveny.

Přilepte, přitlučte, nebo přivrtejte opěrky na spodní stranu jedné ze stěn regálu

Dejte pozor, ať je přimontujete na správnou stranu, tedy tam, kde bude vnitřek a police.

Zopakujte totéž s druhou stěnou. Teď byste měli mít první podpěru pro poličky.

Položte stěny regálu na zem a vyrovnejte je na šířku jedné police

Rozhodněte se, kde chcete mít další poličky a jak daleko od sebe budou. Promyslete si to až ke stropu celého regálu a udělejte si značky. Umístění každé jednotlivé poličky si pečlivě rozměřte, abyste věděli, kam přesně umístit podpěry na obou vertikálních stěnách. Správné pozice podpěr si označte. Zopakujte postup pro každou další poličku.

Přilepte, přišroubujte nebo přitlučte další podpěry na stěnu regálu

Ověřte si, že na protilehlé stěně bude police přiléhat – položte ji na první podpěru, přidržujte ji rukou a s pomocí vodováhy se ujistěte, že označené místo, na druhé stěně, kam přijde podpěra, je správné. Pokud ano, přimontujte druhou podpěru. Pokud se rozhodnete pro upevnění šrouby nebo hřebíky, dávejte pozor, aby neprošly skrz celou stěnu regálu a nekoukaly ven. Musí zůstat uvnitř. Zopakujte postup u každé další police.

Nasaďte vrchní díl, nebo chcete-li kryt celého regálu

Nebudete k tomu tentokrát potřebovat podpěry. Kryt musí být o trochu delší než vnitřní police, aby bylo možné ho přišroubovat, přitlouct nebo přilepit ke dvěma vertikálním stěnám. Pokud plánujete regál v budoucnu opět rozmontovat, vrchní díl nelepte. Raději ho přišroubujte. Vyberte si takový druh šroubů, který půjde lehce vytáhnout a opět vrátit na místo při každém rozebrání a složení regálu.

Přimontujte zadní stěnu regálu

Pokud to neuděláte, regál bude méně stabilní a bude mít větší tendenci se kácet nebo nahýbat na stranu. Přilepte zadní stěnu lepidlem, nebo ji přitlučte hřebíčky. Další možnost je použít kovové nebo dřevěné laťky, které na zadní stranu připevníte do kříže. Záleží jen na vás, co vám vyhovuje nejlépe. Hotový policový regál můžete umístit kamkoliv k rovné stěně. V případě potřeby ho lze snadno rozmontovat a znovu sestavit, podpěrky pro police na stěnách zůstanou.

Zdroje: wikiHow

Zdroje foto: Freepik.com



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 17.08.2024
Reklama
Reklama