Šetrná varianta
Štěrková cesta má navíc delší životnost než běžné dlážděné cesty, a navíc je šetrná k životnímu prostředí, protože veškerý déšť a sníh proteče skrze štěrk do půdy pod ním, což zabraňuje odtékání vody po povrchu a zcela se tak minimalizuje riziko zaplavení. Štěrková cesta je také ideálním místem pro parkování automobilu, které už se vám tak nezamaže od bláta. Další využití najde štěrková cesta právě v rozdělení zahrady a parkovacího stání.
Rozhodněte, kam novou příjezdovou cestu umístit
Prozkoumejte důkladně svou zahradu a zjistěte, kudy by nová příjezdová cesta mohla vést. Také se rozhodněte, zda chcete na konci vybudovat pouze parkovací místo nebo cestu vést v kruhu. Nezapomeňte, že delší a větší cesta bude stát logicky víc než menší a kratší cesta.
Rozhodněte, zda po okrajích cesty položíte hranice
Linii cesty můžete po obou stranách vytýčit položením dřevěných klád, cihel nebo kamenů. Záleží to jenom na vás.
Vyznačte si oblast pro novou příjezdovou cestu
Předtím, než s budováním cesty začnete, musíte vyznačit oblast, kudy ji chcete vést.
Podél jedné strany linie, po které chcete vést zamýšlenou příjezdovou cestu, rozmístěte do země každé 2-3 metry nějaké tyčky nebo vyměřovací kolíky. Šířku příjezdové cesty naměříte umístěním druhé sady kolíků do vzdálenosti 3-3.5 metru od těch původně rozmístěných. Jestliže se má příjezdová cesta kroutit, měli byste ji udělat alespoň 4 metry širokou.
Změřte celkovou plochu zamýšlené cesty
K tomuto výpočtu potřebujete znát celkovou šířku a délku příjezdové cesty. Jestliže se má budoucí cesta hodně kroutit, změřte ji postupně po jednotlivých sekcích a ty potom sečtěte dohromady.
Zvažte, zda nepoložit 2-3 vrstvy štěrku
Pokud chcete, aby vaše nová cesta skutečně něco vydržela a zůstala stabilní, odborníci doporučují položit 3 oddělené vrstvy štěrku o různé hrubosti. Bude vás to ale stát o něco víc peněz a plánování, takže se včas rozhodněte, jestli takovou cestu skutečně chcete a potřebujete.
Realisticky zhodnoťte, kolik práce dokážete odvést svépomocí
Rozhodnete-li se budovat příjezdovou cestu sami, vyžádá si to poměrně dost času a také spoustu intenzivní fyzické námahy. Jestliže nejste fyzicky způsobilí zvedat těžké váhy a vykonávat po delší dobu jednotvárnou práci (jako je například uhrabávání štěrku), budete muset někoho poprosit o pomoc nebo najmout profesionála.
Zdroje: wikiHow
Zdroje: Freepik.com