Příprava vyvýšeného záhonu na další sezónu

Příprava vyvýšeného záhonu na další sezónu
Příprava vyvýšeného záhonu na další sezónu. Pokud při péči o vyvýšený záhon myslíte dopředu, můžete si na jaře ušetřit nějakou práci.

Mulčování a nové plnění

Pokud je vysoký záhon na podzim zcela vyčištěn a není osetý zimní zelení, lze zimu skvěle využít k přípravě na novou sezónu. Zejména pokud má zeleninový záhon sníženou výšku, vyplatí se ho na podzim a v zimě doplnit. Za tímto účelem odstraňte z vyvýšeného záhonu veškerý rostlinný odpad – včetně kořenů a plevele – a naplňte jej kompostovatelným materiálem nebo přímo vyzrálým kompostem. Při prvních mrazech zakryjte vyvýšený záhon mulčovacím materiálem – například smrkovými a jedlovými větvemi. Materiál se začne přes zimu rozkládat.

Co se děje na jaře?

Na začátku dubna, když se počasí opět oteplí, zbavte vyvýšený záhon mulčovací vrstvy a naplňte jej novou vrstvou zeminy bohaté na živiny, jako je organický kompost na rajčata a zeleninu bez rašeliny. Tato vrchní vrstva výsadby není příliš bohatá na živiny, a proto je pro většinu zeleniny lepší než kompost nebo vrstva hnoje níže. Kompostová vrstva slouží především jako zásoba živin pro nadcházející roky. Takto připravené první rostliny se mohou brzy přesunout na vyvýšený záhon a užívat si doplněného přísunu živin.

Zelené hnojení

Na druhou stranu ti, kteří nechtějí nechat svůj vyvýšený záhon v zimě prázdný, se nemusí vzdávat péče o něj. Přidání zeleného hnojení na podzim je ideální způsob, jak udělat něco dobrého pro váš stresovaný vyvýšený záhon. Než se přes půdu přeženou první mrazy, je čas vysévat plodiny zeleného hnojení, jako je vikev nebo jetel nebo směs více druhů. Na vyvýšeném záhonu vypadají nejen dekorativně, ale také zlepšují strukturu půdy a chrání ji před povětrnostními vlivy. Kromě toho tyto rostliny kypří půdu svými kořeny, a pokud jsou přítomny luštěniny, jako je vikev a jetel, fixují vzdušný dusík. Ten později slouží jako hnojivo pro veškerou vysazenou zeleninu.

Co můžete vysít dopředu

Paralelně nebo místo zeleného hnojení je možné koncem podzimu a zimy vysít první semena, která by měla vyklíčit na jaře: Raná ředkev, mrkev, červená řepa, hlávkový a řezaný salát a byliny jako kerblík, brutnák lékařský nebo petržel lze vysévat v říjnu nebo listopadu místo jara. Pokud je navíc zakryjete tenkou vrstvou mulče a pařeništěm, přežijí tam zimu a často vyklíčí mnohem dříve než rostliny zaseté v březnu, kdy teploty začnou stoupat.

Zdroje: Homes and Gardens, Martha Stewart, Plantura Garden

Zdroje foto: Freepik.com

 

 



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 25.10.2024
Reklama
Reklama