Doma si všechno můžete přizpůsobit
Klimatizace představuje asi 17 % roční spotřeby elektrické energie v průměrné domácnosti. Většinou klimatizace mnohem více pracuje v letních měsících. Pokud obvykle trávíte letní pracovní dny na klimatizovaném pracovišti, může spotřeba energie v takové budově raketově růst. A co u vás doma? Pokud pracujete z domova, nemusíte udržovat svůj dům tak chladný jako v kancelářské budově. Klidně můžete mít lehčí oblečení. Stačí tak v létě nastavit klimatizaci na 25 °C. Tím můžete až 10 % obvyklých účtů za energii. To je skvělé.
Klasické chlazení
Ve svém domě či bytě se v létě můžete chladit klasicky. Otevřete v létě spoustu oken, abyste dovnitř vpustili chladný noční vzduch (nebo ho nasajte ventilátorem), pak je ráno zavřete a zatáhněte závěsy na východní a jižní straně domu – zadržíte chladný vzduch uvnitř a zabráníte slunci, aby zahřálo věci příliš rychle. Proto je dobré se klimatizací naučit v létě zacházet a nepřetěžovat ji. Může být ale výborným pomocníkem i v zimě. Někdo klimatizací v zimě topí. Umožňuje to obousměrný provoz některých zařízení. Kromě ochlazování v létě dokáže i ohřívat vzduch v zimě. Je to práce čerpadla vzduch-vzduch. Systémy dokážou ohřívat i od -20 °C. Plusem topení klimatizací je rychlost – vzduch se začne ohřívat okamžitě. Pokud o klimatizační systém správně pečujete, je také prostředí čisté a antibakteriální.
Úsporná možnost
Topení klimatizací může být i energeticky šetrné a úsporné v porovnání s jinými druhy topení. Například proti přímotopu jsou náklady až o 70 % nižší. Má topení klimatizací nějaké nevýhody? Někomu nemusí vyhovovat proudění vzduchu ventilátorem, s tím je nutné počítat. Berte v úvahu i to, že se teplý vzduch drží nahoře. S tím musíte kalkulovat při umisťování jednotky.
Stačí regulovat teplo v jedné místnosti
Pamatujte si, že vašim skříním a pohovkám je úplně jedno, jestli jsou v létě chladné – hlavním cílem je udržet vás a vaši rodinu v pohodlí, ne váš nábytek. Pokud tedy trávíte většinu dne zalezlí ve své domácí kanceláři, nemusíte chladit celý svůj dům či byt, ale pouze tu jednu místnost. Jednoduchý ventilátor může také rozšířit vaši klimatizaci, což vám umožní udržet termostat o několik stupňů teplejší, aniž byste museli obětovat pohodlí. V zimě platí podobný scénář. Nepotřebujete vytápět celý byt, ale jenom jednu konkrétní místnost, kde pobýváte. S moderními chytrými regulačními prvky si všechno můžete velice snadno nastavit. Platí to i o topení klimatizací v zimě – nemusí nutně jet ve všech prostorách.
Udržujte klimatizaci v perfektním stavu
Nakonec pomozte své klimatizaci, aby vám pomohla. Zkontrolujte vzduchové filtry a podle potřeby je vyčistěte nebo vyměňte, aby se jednotka nesnažila cirkulovat vzduch. Najděte a utěsněte netěsnosti ve vzduchovodech nebo kolem oken a dveří, abyste v létě neztratili tolik drahocenného studeného vzduchu nebo se při zimním topení klimatizací nepřipravili o teplý vzduch. Perfektní údržba klimatizace je důležitá. V zimě by se s teplým vzduchem mohly neudržovanou klimatizací dostávat dovnitř bakterie. Pokud tomu zamezíte, je vytápění klimatizací velice zdravé – dodá teplý, filtrovaný čistý vzduch.
A co v létě?
Zkuste grilovat v teplém počasí místo toho, abyste vytápěli kuchyň vařením uvnitř, a použijte v kuchyni digestoř nebo odsávací ventilátory v koupelně, abyste se zbavili horkého, lepkavého vzduchu po přípravě večeře nebo po sprše – jen se ujistěte, že tyto ventilátory vypnete 15 až 20 minut poté, co skončíte, abyste si domů neposlali chlazený vzduch ze střechy. Odsávání samozřejmě platí pro léto i zimu.
Zdroje: Constellation, Earthwatch, Energy, Energy Saving Trust
Zdroje foto: Freepik.com