Puchýře na omítnutém povrchu
Vlivem různých faktorů vzniká v omítce celá řada různých vad. Například puchýře. Jedná se o tvorbu malých skvrn v omítce, které vystupují nad omítnutý povrch. Mohou vzniknout z pozdního hašení částic vápna v omítce.
Praskání omítky
Praskání spočívá ve vytváření trhliny v omítce z následujících důvodů:
Z výše uvedených důvodů může dojít také k vytvoření řady vlasových prasklin na omítnutém povrchu. Proto je nutné dodržovat správný postup už v případě míchání omítkové směsi a přípravy zdi a přesně dodržet také postup aplikace omítky a následněého vytvrzení.
Výkvět
Je to bělavá krystalická látka, které se objevují na povrchu v důsledku přítomnosti solí ve vápenných materiálech a také ve stavebních materiálech jako jsou cihly, písek, cement atd. Dokonce se zde může objevit i voda. Vzhled omítky, kde se vyskytuje tento jev, je velmi špatný. Ovlivňuje také přilnavost omítky k povrchu stěny. Výkvěty se dají odstranit v určitém rozsahu suchým kartáčováním a opakovaným omýváním povrchu. Pokud je výkvět způsoben vodou, je důležité najít a odstranit prosakování vody, jinak riziko vzniku plísní a bude nutné sáhnout po protiplísňových prostředcích.
Odlupování
Jedná se o vznik velmi sypké hmoty v omítnutém povrchu. Dochází k němu důsledku špatného spojení mezi po sobě jdoucími vrstvami. Je proto nesmírně důležité, aby jednotlivé vrstvy omítky na sebe dobře přilnuly.
Odpadnutí částí omítky
Je to úplné odpadnutí některých částí omítnutého povrchu, což má za následek nutnost záplatování. V tomto případě nedošlo ke správnému přilnutí omítky ke zdi. Povrch zdi nebyl správně ošetřen nebo také mohl být příliš vlhký. U starých domů může být problém i různorodost spodních materiálů - ty mají různé chemické vlastnosti, což se logicky projevuje. Samozřejmě každé záplatování znamená problém - záplaty opět opět nemusí dokonale přilnout a spojit se se zbytkem omítky.
Nepravidelné praskání
Jedná se o vytvoření otvoru v omítnutém povrchu ve tvaru pavučiny v důsledku přítomnosti a pnutí některých částic, Může to být způsobeno i nedostatečným vyzráním podkladu pod omítkou, příliš intenzivním vysoušením omítky nebo zanedbáním vlhčení v prních dnech vytvrzování. Když trhliny kopírují spáry zdiva, mohla být vrstva omítky velmi tenká.
Rezavé skvrny
Ty se někdy tvoří, pokud byly při aplikaci omítky použity kovové latě - na vině je rez. Používejte proto raději dřevěné latě.
Nerovný povrch
Ten vzniká vždy, pokud zedník nevykazuje dostatečnou zručnost při omítání a strhávání omítky. Velmi často se to stává začátečníkům, kteří ještě omítání dokonale neovládají. Pokud s tím začínáte, je dobré poradit se se zkušeným zedníkem, který vám ukáže správný postup a v začátcích povede vaše ruce.
Zdroje: Wikihow, All about construction, B&Q, This Old House
Zdroje foto: Freepik.com