Jak na to, aby vám vánoční hvězda vykvetla

Jak na to, aby vám vánoční hvězda vykvetla
Jak na to, aby vám vánoční hvězda vykvetla. Vánoční hvězdy (Euphorbia pulcherrima) jsou oblíbenou rostlinou vánočních svátků. Tyto rostliny ozdobí váš byt jasně červenými odstíny.

Vánoční hvězdy mají listeny, což jsou modifikované barevné listy, které se dodávají nejenom v červené, která je nejobvyklejší, ale také ve žluté, bílé a růžové barvě. Pokud dostanete vánoční hvězdu jako vánoční dárek, může rostlina při správné péči přežít vánoční stromek a následující zimu znovu rozkvést.

Jak pečovat o vánoční hvězdy

Při péči o rostliny vánoční hvězdy před svátky a během nich se řiďte těmito tipy: Umístěte vánoční hvězdu na místo s nepřímým slunečním světlem. Vánoční hvězdy potřebují šest až osm hodin nepřímého slunečního světla denně. Můžete je umístit poblíž slunného okna, ale nevystavujte rostliny chladnému průvanu. Vánoční hvězdu zalévejte jenom tehdy, když povrch půdy vyschne. Zem nesmí být příliš mokrá, listy by potom žloutly a padaly, kořeny hnily. Nejlépe jim vyhovuje teplota 18 až 23 °C, neměla by ale klesnout pod 15 °C.  

Následné péče o rostliny

Po vánočních svátcích se listeny vánoční hvězdy postupně scvrknou a opadnou. Můžete ji buď vyhodit, nebo zkusit, aby kvetla i v příštím roce. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, uřízněte její stonek na výšku asi 10-15 cm. Měly by na něm zůstat maximálně tři listy. Když začne růst, hnojte ji vždy zhruba po dvou týdnech. V létě ji můžete přesadit do větší nádoby. Když zaléváte, nadbytečná voda by měla odtéct. Přes léto se dá nechat venku, je-li teplo i v noci. Nenechte ji růst moc do výšky. Odštipováním stonků podpořte, aby rostla do boku. Poslední zástřih by měl být v září, potom už nestříhejte.

Umístěte vánoční hvězdu do teplého a tmavého prostředí

Vánoční hvězdy jsou rostliny s krátkým dnem, které potřebují nepřerušovanou tmu, aby vyvolaly nové listeny. Na podzim proto přeneste vánoční hvězdy na teplé místo, kde mohou každý den strávit úplně bez problémů 14 až 15 hodin v úplné tmš. Dejte je do tmavého prostoru, a ještě je něčím zakryjte – vůbec jim to nebude vadit. I když by stále měly mít také přibližně 9 až 10 hodin nepřímého světla denně, takže je musíte přemisťovat ze tmy i na světlo. Nezapomeňte na to, jinak nevykvetou. Teď už je také nehnojte. Měly by kvést – tedy nasadit na barevné listeny, a to zhruba od poloviny listopadu.

Zdroje: Master Class, Gardening Know How, Michigan State University, RHS

Zdroje foto: Freepik.com



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 12.12.2024
Reklama
Reklama