Jak testovat barvu na olovo?

Jak testovat barvu na olovo?
Jak testovat barvu na olovo? Když budete chtít odstraňovat opravdu velmi starý nátěr, můžete se setkat s tím, že obsahuje olovo. To je samozřejmě jedovaté. Co s tím?

Nositel pigmentů

Problém s olovem. Až 90 % domů postavených před rokem 1940 má nějaký barevný nátěr obsahující tento toxický kov. Ačkoli jeho používání po roce 1950 prudce kleslo, přesto se barvy na jeho bázi objevovaly i později, až do roku 1978. Olovnaté soli totiž tvoří atraktivní barevné pigmenty. V podobě nátěru třeba na stěně – tedy v sušeném stavu není olovo nebezpečné. Pokud byste ale chtěli tento nátěr ze stěny seškrabávat, můžete vdechnout prach, a to už nebezpečné je. Jak tedy zjistit, zda se v nátěru vyskytuje olovo?

DIY test

Pomocí nože proveďte řez ve tvaru písmene V, a to všemi vrstvami barvy a poté drážku potřete speciálními detekčními tampony (seženete na internetu). Jasně červená barva znamená, že je přítomno olovo.

Laboratorní testování

Seškrábněte polévkovou lžíci vloček barvy do sáčku a pošlete je do laboratoře k otestování. Získání výsledků může trvat až dva týdny, ale jsou spolehlivější než tampon. I když to znamená výdaje, můžete si být výsledkem zcela jistí.

Zavolejte profesionálovi

Profesionálové udělají rentgenový fluorescenční test, aby zjistili množství olova přítomného ve všech nátěrech ve vaší domácnosti.

Pozor na toxicitu

Olovo má toxické účinky. Vystavení se jeho působení může mimo jiné zvýšit váš krevní tlak, ovlivnit váš nervový systém a poškodit vaši paměť. Je obzvláště toxický pro děti, jejichž vyvíjející se mozek je citlivější na jeho účinky. Pokud chcete odstranit barvu na bázi olova sami, kromě ochranných oděvů dodržujte tato opatření:

  • Používejte k odstranění nátěru pouze teplo nebo chemikálie, aby se prach obsahující olovo nedostal do vzduchu.
  • Pokud musíte brousit, použijte zařízení vybavené krytem a HEPA vakuovým nástavcem.
  • Povrchy ošetřete mokrým pískem pro minimalizaci prašnosti.
  • Pokud pracujete venku, zakryjte zem plastovou fólií.
  • Odstraněné zbytky barvy vložte do pevných plastových pytlů a uzavřete lepicí páskou.

Zdroje: This Old House, EPA, Arnika, Plastic Union

Zdroje foto: Freepik.com



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 15.12.2024
Reklama
Reklama