Když se rozhodnete vypěstovat si jmelí sami

Když se rozhodnete vypěstovat si jmelí sami
Když se rozhodnete vypěstovat si jmelí sami. Pokud se rozhodnete vypěstovat si vlastní úrodu jmelí, musíte mít nejprve zdravý hostitelský strom druhu, o kterém je známo, že podporuje jmelí.

Na čem pěstovat

Jmelí preferuje mnoho druhů tvrdého dřeva včetně dubu, javoru, osiky, jasanu, ořechu, topolu a jilmu. Strom musí být dobře zakořeněný a měl by být starý alespoň dvacet let. Uvědomte si však, že jmelí získává svou vlhkost a živiny z hostitelského stromu, a proto může snížit jeho sílu. Jmelí se tedy nejlépe hodí pro velký, zdravý strom. Jakmile se tyto parazitické rostliny usadí, budou vyžadovat pravidelné prořezávání, aby těžké koule nepoškodily větve na hostitelském stromě.

Potřebujete semena

Pokud byste chtěli pěstovat jmelí sami, budete potřebovat semena, vhodný hostitelský strom a trpělivost. Teprve jeden až dva roky po výsevu se zaseté jmelí poprvé objeví jako zelený výhonek. Poté musí růst ještě několik let, aby dosáhl svého plného tvaru a vytvořil krásnou vánoční dekoraci.

První kroky k úspěchu

Zralé plody jmelí sbírejte od listopadu do března. Bobule jsou zralé, když změknou. Všimněte si, že existují poddruhy přizpůsobené konkrétním hostitelským stromům: jmelí listnaté, jedlové jmelí a borovicové jmelí. Aniž byste je skladovali příliš dlouho, vysejte semena společně s okolním ovocem. Vyberte místo na novém hostitelském stromě, které má tenkou kůru – silná kůra může zabránit klíčení. Na výšce a tloušťce větve nebo kmene nezáleží. Mělo by to být pokud možno na suché kůře v místě, kde kůra po dešti rychle schne. Optimální jsou slunné až polostinné oblasti. Bobule rozdrťte mezi prsty a jeho obsah rozetřete na požadované místo. Klíčení probíhá v březnu následujícího roku. Po dalším jednom až dvou letech se objeví listy. První květy jmelí se objeví po šesti až sedmi letech.

Potřeba světla

Rostliny jmelí se dokážou vyrovnat se stinným prostředím, ale nejlépe se jim daří na úplném nebo částečném slunci, protože generují další živiny z procesu fotosyntézy.

Potřeba vody

Tato poloparazitická rostlina získává vodu z hostitelského stromu. Není nutné žádné další zalévání.

Teplota a vlhkost

Jmelí je odrůda, která k přežití potřebuje mírnější podmínky. Oblasti velmi nízkých teplot pod bodem mrazu nebo výjimečně suché podmínky nejsou pro pěstování této rostliny vhodné. Ve volné přírodě se obvykle jmelí vyskytuje v nízko položených oblastech, které jsou poměrně vlhké.

Hnojivo

Jmelí nevyžaduje přímé hnojení, protože živiny získává z hostitelské rostliny. Je však vhodné udržovat hostitelský strom nebo keř dobře vyživený, aby byl zdravý. Musíte počítat s tím, že krmí živinami nejenom sám sebe, ale také podporuje parazitické jmelí.

Zdroje: Intermistletoe, The Spruce, Homes and Gardens, RHS, Plantura magazín

Zdroje foto: Pixabay.com   

 



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 31.12.2024
Reklama
Reklama