Jak funguje výživový systém stromu
Rány na stromech mohou způsobit poškození cévního systému stromů. Cévní systém zahrnuje kůru, floém, který transportuje živiny a rostlinné hormony z vrcholu stromu ke kořenům, kambium, které je zodpovědné za růst, a xylém, který transportuje vodu a živiny z kořenů do koruny stromu. Poškození cévního systému stromu je trvalé a může ovlivnit životnost stromu. Rány mohou pocházet z opaření sluncem, nesprávného prořezávání, poškození bouří a zvířat. Poškození lze minimalizovat správnými technikami prořezávání a ochranou stromů před opařením sluncem a poškozením zvířaty pomocí bariér nebo obalů na strom.
Kdy hrozí poškození
Jeleny, králíci, myši, hraboši a další zvířata mohou v zimních měsících způsobit velké škody na stromech a keřích. K poškození nejpravděpodobněji dojde, když je během delších období sněhové pokrývky nedostatek potravy. Myši a králíci mohou opásat kmeny malých stromů a účinně je ničit. Jeleni mohou požírat listy na spodních větvích stromů a dalších stálezelených rostlin. Na podzim si srnci otírají parohy o stromy, aby odstranili zaschlý samet z paroží a označili si své teritorium. Toto tření odstraňuje tenkou vrstvu kůry na malých stromech a může je vážně poškodit nebo zničit.
Prevence škod v případě králíků
Kolem malých stromů lze umístit oplocení, aby se zabránilo poškození králíky. Ploty by měly být dostatečně vysoké, aby chránily keře po vydatném sněžení. Oplocení může být kratší, pokud je nahoře zavřené. Aby byly rostliny dostatečně chráněny, musí být materiál oplocení dostatečně vysoký, aby králíci nemohli po silném sněhu přelézt nebo se dostat přes plot. Ve většině případů by měl stačit plot, který je vysoký 60-90 cm. Aby králíci nelezli pod oplocení, přišpendlete oplocení k půdě pomocí kotevních kolíků ve tvaru U. Další možností jsou repelenty. Repelenty odrazují králíky od okusování kvůli své nepříjemné chuti nebo zápachu. Bohužel repelenty nejsou vždy účinné a může být obtížné je aplikovat v zimních měsících, kdy jsou teploty pod bodem mrazu. Je třeba je znovu aplikovat po silném dešti nebo sněhu.
Prevence škod v případě hrabošů a myší
Poškození mladých stromů a keřů hraboši a myši lze zabránit umístěním válců z plátěné tkaniny kolem rostlin. Spodní 5-7,5 cm tkaniny zakopejte do půdy, abyste zabránili hrabošům zavrtat se pod válce. Při mulčování udržujte mulč alespoň 15 cm od kmenů malých stromů. Před umístěním zimní mulčovací vrstvy zakryjte koruny rostlin a všechny části stonků nebo kmenů obklopených slámou nebo listím tkaninou. Jedy a návnady mohou být vloženy do slámy nebo listů, když jiné metody kontroly selhaly. Používání jedů může být rizikem pro domácí zvířata a děti, proto je používejte opatrně. Na trávnících lze populaci hrabošů udržet na minimu pravidelným sečením.
Prevence škod v případě jelenů
Trubky, obaly, drátěné oplocení a drátěné válce mohou být umístěny sezónně kolem jednotlivých stromů a keřů, aby fyzicky vyloučily a zabránily jelenům v okusu. Když jsou umístěny brzy na podzim, jsou také často účinné při prevenci poškození odřením paroží. Kryty, trubky a válce ale nejsou trvalé konstrukce a je třeba je na jaře odstranit. Nejúčinnější jsou na menších, mladších rostlinách, které jsou náchylnější k výraznému poškození. Tyto konstrukce by měly být vysoké alespoň šest stop. Drátěné válce mohou být u menších rostlin kratší, pokud jsou nahoře uzavřené.
Zdroje: University Wisconsin, Iowa State University, Homes and Gardens. Lowe´s
Zdroje foto: Freepik.com