Úspory vody na toaletě

Úspory vody na toaletě
Úspory vody na toaletě. Spotřeba vody na toaletě je jedním z často skloňovaných témat. Jak ušetřit vodu na toaletě? Přinášíme tipy.

Nádržkou proteče i 30 % vody z domácnosti

Možná se vám to na první pohled nezdá, ale váš záchod je jedním z největších žroutů peněz ve vaší domácnosti. Nevěříte? Ale ano, je to tak. Jak se dočteme na webu Architizer: „Podle Agentury pro ochranu životního prostředí Spojených států jsou toalety hlavním zdrojem spotřeby vody v domácnosti, což představuje téměř 30 procent celkové vnitřní spotřeby.“  Toaleta skutečně spotřebuje obrovské množství vody, proto je rozhodně na místě přemýšlet o tom, jak zde ušetřit.

Systém dvojitého splachování

Už výběr správné toalety je nesmírně důležitý, protože může přinést buď významné úspory nebo naopak ekonomickou pohromu. Často se u toalet využívá bezdotykové splachování. Velmi dobrou volbou jsou toalety s dvojitým splachováním. Díky tomu si můžete určit množství vody, kterým budete toaletu splachovat ze dvou voleb. Po malé potřebě stačí menší množství vody, někdy není v tomto případě ani nutné splachovat pokaždé. Ovšem někdy se stane, že na toaletě o něčem přemýšlíte a automaticky sáhnete po splachování, když z toalety vstáváte. Můžete nevědomky sáhnout po větším spláchnutí. Matematika je jednoduchá. Představte si třeba pět plných spláchnutí proti pěti polovičním. Běžné nádrže toalety mají obsah 6-12 litrů vody. Velké splachování pustí do mísy 6 litrů, malé 3 litry. Rozdíl je jasný. I když budete mít menší nádržku, tak 5krát 6 litrů je 30 litrů, 5krát 3 litry je 15 litrů.

Zkuste šikovné triky

Toalety s dvojitým splachováním mají obvykle buď páčkový nebo tlačítkový systém. Moderní toalety mají dvojité splachování, ovšem u starších toalet ho nenajdete. To je minus. Mnohdy se proto vyplatí ve starších domech vyměnit toaletu za novou. Pokud se vám do toho nechce, řešením je také snížení kapacity nádržky dodatečnou úpravou. Existují sáčky se silikonovými krystaly. Vložíte ho do nádržky toalety. V ní nasákne vodou. Díky tomu putuje do mísy toalety mnohem méně vody. Nechcete-li ale investovat do sáčku, můžete jednoduše naplnit vodou PET láhev a vložit ji do nádržky toalety. Potom bude při každém spláchnutí putovat do systému ještě o 1,5 litru vody méně. Tyto triky jsou užitečné hlavně pro nádržky u starších toalet. Nestojí mnoho peněz – zejména ve druhém případě – PET lahev máte určitě doma a naplnit ji vodou není problém.

Zdroje: Architizer, Nidirect, EON, Water Footprint Calculator

Zdroje foto: Freepik.com

 



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 07.01.2025
Reklama
Reklama