Důležitý je úklid
Zásadou je udržovat mikrovlnku čistou. To znamená otřít vnitřek houbou kdykoliv něco ukápne, aby nevznikaly kousky zapečeného jídla. Chcete-li odstranit skvrny od vaření, otřete stěny a dno trouby umyjte hadříkem namočeným v prostředku na mytí nádobí. Odnímatelné části, jako je otočný talíř, umyjte v horké vodě a prostředku na mytí nádobí. Chcete-li odstranit pachy, vložte do trouby misku s vodou s 1/4 šálku citronové šťávy a nechte ji 1 minutu zapnutou. Vyjměte misku a otřete vnitřek trouby pomocí vzniklého kondenzátu.
Odmastěte tukový filtr
Nezapomínejte na filtry na spodní straně mikrovlnné trouby, které zachycují páru a výpary z vaření. Pokud je necháte špinavé, mikrovlnná trouba nepoběží tak efektivně a vzniká nebezpečí požáru. Filtr se snadno vysouvá. Namočte ho do dřezu naplněného horkou vodou a odmašťovacím prostředkem. Pokud váš filtr již správně nesedí, vyměňte ho.
Nebouchejte dvířkami
Dvířka mikrovlnné trouby mají bezpečnostní blokovací spínače, které deaktivují troubu, když jsou dvířka otevřená. Aby mikrovlnná trouba správně fungovala, musí být spínače při zavřených dveřích zarovnány s odpovídajícími západkami. Poškození spínačů a západek způsobí nefunkčnost mikrovlnné trouby.
Nespouštějte ji naprázdno
Někteří lidé omylem spustí mikrovlnnou troubu, když je prázdná. Pokud se to stane na krátkou dobu, nevadí to. Ale když v mikrovlnné troubě není nic, nejsou tam žádné molekuly vody, které by se mohly vypařit. Jednotka se rychle přehřeje.
Zapomeňte na kovové nádoby
Vyhněte se používání kovových nádob v mikrovlnce. Kov odráží mikrovlny, zatímco sklem, papírem, plasty a většinou keramiky projdou do jídla. Vložení kovového nádobí nebo nádobí s pokoveným povrchem do mikrovlnné trouby může způsobit jiskření. Pokud se kovy dotýkají stran interiéru, jiskření může vypálit díru ve stěně a vznikne neopravitelné poškození. Někteří výrobci tvrdí, že v mikrovlnné troubě můžete použít kousek hliníkové fólie, ale pouze pokud je pevně utažena kolem jídla. Pokud to chcete vyzkoušet, podívejte se nejprve do návodu k mikrovlnné troubě.
Pozor na převaření, sami nic neopravujte
Použijte naprogramované časy vaření. Zabráníte převaření jídla a jeho rozstříknutí uvnitř trouby. A dávejte pozor na dobu vaření. Nepřehánějte to s ní. Nepokoušejte se opravovat elektroniku trouby sami. Nechte práci na profesionálech. Pokud byste se sami pokoušeli o opravu a nepodařila by se, výměna spotřebiče patrně bude dražší než jeho oprava profesionály.
Zdroje: Consumer Reports, My Appliances, Lone Star Appliance Repair
Zdroje foto: Freepik.com