Šetří vodu
Perlátor neboli provzdušňovač na vodovodním kohoutku kuchyňského dřezu nebo koupelnového umyvadla vypadá jako disk opatřený sítkem. K čemu ale vlastně slouží? Je vůbec k něčemu? Ano. Má svůj úkol. Šetří vodu, pokud je kohoutek delší dobu otevřený a voda z něj zároveň proudí rychleji a volněji. V současnosti jsou perlátory standardními součástmi téměř všech kuchyňských a koupelnových baterií. Rozhodně byste je měli na kohoutku ponechat, protože vám pomohou k úsporám vody, a to v některých případech až o desítky procent (cca 15-70 % v závislosti na modelu, u těch levnějších je úspora nižší) v porovnání s klasickým kohoutkem bez perlátoru. Baterií bez perlátoru proteče za minutu i 13-15 litrů vody, tou s kvalitním perlátorem je to cca 5 litrů. Rozhodně tedy nejde o zbytečnost. Perlátor ročně přinese úspory v řádu tisíců korun.
Provzdušnění proudu
Našroubujete-li na konec vodovodního kohoutku perlátor, bude z něj odcházet konzistentnější proud vody, který nebude vystřikovat. Provzdušňovače totiž mísí vodu a vzduch, aby byl proud vody co nejplynulejší. Tato skutečnost zajistí, že proud směřuje přesně tam, kam potřebujete – když třeba omýváte ovoce či zeleninu, točíte vodu sklenice apod. Nevystřikujte jinam. Zároveň také omezuje průtok vody. Díky těmto dvěma zmiňovaným skutečnostem zbytečně neplýtváte vodou.
Nejde o filtr
Jedním z běžných omylů je, že provzdušňovač je filtr. Ano, pokud perlátor odšroubujete, může se uvolnit trocha písku nebo vodního kamene, ale filtrace není jeho hlavním úkolem. Provzdušňovač slouží hlavně k regulaci tlaku a množství vody při používání konkrétní vodovodní baterie, na které je našroubován. Pokud na baterii perlátor nemáte, stojí za to si ho dokoupit, vyplatí se to. Existují perlátory s vnějším nebo vnitřním závitem – záleží na tom, jaký závit má vaše vodovodní baterie. Tím se při nákupu řiďte.
Historické okénko
Mimochodem, perlátory nejsou žádnou horkou novinkou posledních let, jak by si někdo mohl myslet. Provzdušňovače u vodovodních kohoutků se poprvé objevily v domácnostech koncem 40. let 20. století jako přídavná zařízení. Měla snížit stříkání vody a zajistit lepší chuť vody díky jejímu provzdušnění. Nápad uplatnit perlátor u kuchyňského dřezu vznikl, když vynálezce Elie Aghnides pozoroval a okusil bublající vodu z vodopádu a divil se, proč je mnohem chutnější než klasický proud vody. Odpověď je jednoduchá: Voda je provzdušněná.
Typy provzdušňovačů
Existují různé typy perlátorů. U statických je konstantní průtok vody, u dynamických se průtok mění podle tlaku vody v potrubí. Je-li vyšší, ve vodě je více bublinek a úspory vody jsou vyšší. U průtokových je možné ještě více kontrolovat množství protékající vody a obsažených vzduchových bublinek. Antibakteriální potom zabraňují množení bakterií tam, kde je vlhkost vzduchu vyšší a používají se třeba v nemocnicích nebo lékařských ordinacích. Záleží na vás, jaký si vyberete. Odpověď na úvodní otázku je ale jednoznačná: perlátor má smysl.
Zdroje: The Spruce, Denver Water, Essco, Good Housekeeping, Cleaner Energy, Absulo, Dřevostavitel
Zdroje foto: Freepik.com