Proč je nutné čistit perlátor?

Proč je nutné čistit perlátor?
Proč je nutné čistit perlátor? Máte na kuchyňských a koupelnových bateriích perlátor kvůli úspoře vody? Pokud ano, aby správně fungoval, musíte ho pravidelně čistit. Poradíme, jak na to.

Zabráníte hromadění nejenom minerálů

Provzdušňovače našroubované na vodovodních bateriích byste měli každých šest měsíců odstranit a pořádně vyčistit. Tím zabráníte hromadění minerálů obsažených ve tvrdé vodě, olova, různých malých částic a dalších nečistot, které by se jinak mohly dostat do proudu vody, která vytéká z kohoutku. Možná budete také někdy muset vyměnit perlátor. To především v případě, že je tlak vody dlouhodobě příliš nízký nebo pokud voda špatně vytéká.

Častějším čištěním nic nezkazíte

Perlátor čistěte alespoň jednou nebo dvakrát ročně, abyste zachovali čerstvý proud vody. Budete-li to dělat častěji, rozhodně tím nic nezkazíte, právě naopak. Zajistíte si delší životnost perlátoru, což bude jenom ku prospěchu věci.

Jak postupovat při čištění perlátoru

  • Zavřete odpad ve dřezu či umyvadle zátkou, aby součásti perlátoru nespadly do odpadu, kudy odtéká voda. V opačném případě byste museli rozšroubovat odpad a takové komplikaci se jistě chcete vyhnout.
  • Vyšroubujte opatrně perlátor z kohoutku a položte ho na čistý ručník.
  • Pokud je to možné, perlátor rozeberte na jednotlivé součásti.
  • Pokud je ucpaný a nachází se v něm mnoho nečistot, namočte provzdušňovač na hodinu do bílého octa. Tím byste měli odstranit zejména nánosy minerálů, které se uvnitř usazují vlivem příliš tvrdé vody.
  • Slijte ocet a opláchněte perlátor důkladně čistou vodou a osušte jemným ruřníkem.
  • Našroubujte perlátor zpět na kohoutek.
  • Pro otestování funkčnosti perlátoru zapněte vodu.

Zdroje: The Spruce, Denver Water, Essco, Good Housekeeping, Cleaner Energy, Absulo, Dřevostavitel

Zdroje foto: Freepik.com

 

 



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 18.01.2025
Reklama
Reklama