Jak zatočit s průvanem v domácnosti

Jak zatočit s průvanem v domácnosti
Jak zatočit s průvanem v domácnosti. Izolace proti průvanu je jedním z nejlevnějších a nejúčinnějších způsobů, jak ušetřit energii a peníze u vás doma. Jak na to?

Když vzniká průvan

Řízené větrání v domě a bytě pomáhá snižovat kondenzaci vzduchu a vlhkost tím, že v případě potřeby vpouští dovnitř čerstvý vzduch. Pokud ale vzniká průvan, je tento proces nekontrolovaný. Do bytu proniká příliš mnoho studeného vzduchu a plýtváte velkým množstvím tepla.

Ušetříte peníze

Aby byl váš domov odolný vůči průvanu, měli byste zablokovat nežádoucí otvory, které propouštějí studený vzduch dovnitř a teplý vzduch ven. Úspora teplého vzduchu znamená, že spotřebujete méně energie na vytápění vašeho domova, takže ušetříte peníze a zároveň uděláte svůj domov útulným a teplým.

Kolik byste mohli ušetřit protiprůvanovou izolací?

Protiprůvanová izolace kolem oken a dveří vám může ušetřit přibližně 1200 korun za rok. Máte-li otevřený komín a instalujete v něm protiprůvanovou izolaci, uspoříte odhadem asi 1600 korun ročně. Pokud se vám podaří zabránit průvanu v domě, můžete ztlumit termostat topení, čímž ještě více ušetříte na účtech za energii.

Udělat protiprůvanovou izolaci svépomocí nebo pozvat profesionála?

Náklady na ochranu proti průvanu se budou lišit v závislosti na tom, kolik a které oblasti vašeho domova chcete chránit proti průvanu. Profesionální izolace proti průvanu může stát kolem 7500 Kč za celý dům. Pokud se do toho pustíte sami, můžete ušetřit. Na druhou profesionální izolace proti průvanu může být účinnější a ušetřit více energie, protože profesionál bude přesně vědět, jaké materiály a kde použít.

Správné větrání

Vzduch musí proudit dovnitř a ven z vašeho domu a bytu, aby zůstal čerstvý, suchý a zdravý. Ujistěte se, že neblokujete větrání a zkontrolujte:

  • Odsavače – odvádějí rychle vlhký vzduch v místnostech, kde ho vzniká velké množství vlhkosti (např. kuchyně, koupelny a technické místnosti).
  • Podlahové mříže – ty pomáhají udržet dřevěné trámy a podlahy suché.
  • Nástěnné větrací otvory – které propouštějí malé množství čerstvého vzduchu do místností.
  • Větrací otvory – moderní okna dobře těsnící okna mají často nad sebou malé větrací otvory, aby dovnitř mohl proudit čerstvý vzduch.

Kde vznikají mezery

Průvan vzniká tam, kde jsou nežádoucí mezery a otvory zůstávají nezakryté.

Většinu otvorů v domě a bytě byste měli zablokovat – ale buďte opatrní v oblastech, které vyžadují dobré větrání, jako jsou:

  • Oblasti, kde jsou otevřené ohně nebo otevřené kouřovody.
  • Místnosti, kde se vytváří velké množství vlhkosti, jako je kuchyně, koupelny a technické místnosti.

Zdroje: Energy Saving Trust, Homes and Gardens, This Old House, Good Housekeeping, Better Homes and Gardens

Zdroje foto: Freepik.com

 



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 25.02.2025
Reklama
Reklama