
Hodně ušetříte
Instalace programátoru, termostatu a termostatických radiátorových ventilů může u ústředního topení ušetřit cca 3300 Kč. Jak ovládat ústředního topení, abyste neplýtvali energií a penězi? Přestože se zaměřujeme na systémy ústředního vytápění, které využívají kotle, mnoho z těchto tipů platí i v případě, že máte tepelné čerpadlo.
Nastavte si pokojový termostat
Pokojový termostat zarazí vyšší spotřebu energie, než je nutné. Zapíná topení, dokud místnost nedosáhne vámi nastavené teploty. Jakmile dosáhne nastavené teploty, vypne topení, dokud teplota opět neklesne.
Zbytečně nepřestavujte na vyšší teplotu
Teplotu nastavenou na pokojovém termostatu nemusíte zvyšovat, když je venku chladněji. Váš domov se vyhřeje na vámi zvolenou teplotu bez ohledu na počasí, ale v chladnějších dnech to může trvat o něco déle. Proto se vyplatí mít trochu trpělivosti. Pamatujte si, že zvýšení teploty na pokojovém termostatu nezrychlí vytápění vašeho domova. Jenom se potom projeví na účtech za energii. Toto je ale častá chyba, které se lidé dopouštějí. Nevydrží čekat a hned nastaví vyšší teplotu.
Neblokujte termostat
Mějte také na paměti, že pokojové termostaty potřebují volné proudění vzduchu, aby získaly lepší představu o teplotě v místnosti. Proto je důležité se ujistit, že nejsou blokovány závěsy nebo nábytkem a držet je mimo zdroje tepla, jako jsou radiátory.
Na jakou teplotu je nejlepší nastavit ústřední topení?
Termostat byste měli nastavit na nejnižší pohodlnou teplotu podle vašich potřeb. Pro většinu lidí je to mezi 18 °C a 21 °C – pokud jde o místnost, kde nejčastěji pobýváte po většinu dne.
Naučte se používat programátor
Časovač nebo programátor vám umožní ovládat, kdy se zapne a vypne ohřev teplé vody. Můžete si tak naprogramovat ústřední topení podle toho, kdy ho potřebujete. Třeba, aby se vypnulo, když nejste doma nebo nepotřebujete v noci topit. Pomocí programátoru nastavíte časové úseky "zapnuto" a "vypnuto" pro vaše ústřední topení. Obvykle byste měli nastavit program ústředního topení na zapnutí přibližně půl hodiny před vstáváním a vypnutí asi půl hodiny před tím, než jdete spát. Před nastavením programů zkontrolujte, zda hodiny na programátoru jdou správně. Mnoho programátorů se automaticky změní, když se na jaře a na podzim změní hodiny. Pokud se tak ale nestane, nezapomeňte na přestavení.
Použijte termostatické radiátorové ventily
Termostatické ventily radiátorů (TRV) umožňují regulovat teplotu jednotlivých radiátorů, a tedy snížit vytápění v místnostech, které nepoužíváte. TRV fungují tak, že snímají teplotu vzduchu kolem sebe. Pokud je místnost teplejší než nastavení na TRV, ventil se trochu uzavře. Tím se snižuje objem teplé vody proudící do radiátoru. Pokud je teplota v místnosti nižší než nastavení ventilu, ventil se otevře a zvýší se průtok horké vody do radiátoru.
Stupnice ventilů
TRV mají obvykle stupnici od 0 do 6, kde nula (0) je vypnutá a šest (6) je plně otevřená. Měli byste se zaměřit na nejnižší nastavení, které udrží v místnosti příjemnou teplotu. Tím se sníží objem teplé vody proudící do radiátoru, spotřebuje se méně energie a ušetříte peníze. Můžete například nastavit TRV na 3 až 4 pro místnosti, které používáte nejčastěji, ale snížit jej na 2 až 3 pro ložnice a místnosti, které využíváte méně. Ventily společně s programátorem termostatem pomohou ročně ušetřit 1000 Kč.
Zdroje: Energy, Energy Saving Trust, Sustainability Victoria, APGE
Zdroje foto: Freepik.com