
Vejce zdobené hedvábím
S barevnými kousky hedvábí a touto úžasně snadnou metodou zdobení vajec budete mít své každoroční barvení hotové během chvilky. Začněte tím, že zavinete natvrdo uvařené vejce do čtverce vzorovaného hedvábí uříznutého z kravaty nebo šátku ze sekáče. Pevně všechno svažte. Znovu vejce zakryjte, tentokrát kouskem bílé bavlněné látky, a zauzlujte provázkem. Poté všechna vejce vařte 20 minut v octové lázni na varné desce. Jak se tekutina jemně vaří, výtisky z hedvábí se přenášejí na každou skořápku.
Jednoduché stužkování
Dodejte každému obarvenému nebo přírodnímu extra nádech sladkosti tím, že podélně uvážete malou saténovou stuhu mašlí. Využijte stuhy jedné barvy stuhy nebo kombinujte s další barvou.
Vejce shibori
Při této technice vycházející z bílomodrého dekoru ovážete provázky či páskami a poté namáčíte do indigové barvy. Můžete provázky a pásky namáčet do vosku. Když vejce vyjměte a necháte zcela zaschnout, provázky nebo pásky odstraníte a máte jednoduchý, ale velice působivý dekor.
Sashiko vejce
Název pochází z jemného stylu vyšívání a volně se překládá jako "bodání," která opravdu připomíná. Ždnou jehlu a nit ale potřebovat samozřejmě nebudete. Pomocí šablony z obchodu a tužky nakreslete čárkované nebo tečkované kroužky či půlkruhy na obarvené nebo přírodní vajíčko. Poté obtáhněte modrým nebo bílým olejovým perem. Až bude vejce suché, vymažte stopy tužkou.
Terrazzo vejce
Využijte elegantní techniku zdobení vajec, tzv. faux-terrazzo. Vločky z různých papírů vám umožní snadno zkopírovat stylový vzhled kamene. Potřete jednu stranu dřevěného, keramického, vyfouknutého nebo natvrdo uvařeného vejce matným lepidlem. Poté posypte směsí vloček z černé, šedé a jedné světlé barvy a promněte jejich kousky mezi prsty, aby se dobře přichytily. Nechte zaschnout a poté proveďte totéž na druhé straně vajíčka.
Vejce Sumi
Charakteristickým znakem výtvarného umění Sumi jsou tahy štětcem černou tuší na rýžovém papíře. Chcete-li použít bílé vejce stejným způsobem jako rýžový papír, smíchejte černou akrylovou barvu s vodou do konzistence podobné majonéze a kulatým štětcem vytvořte čáry nebo abstraktní tvary na jedné straně vejce. Nechte zaschnout a poté ozdobte druhou stranu. Je to jednoduché, ale velmi efektní.
Mramorování pastelkami
Uvařte natvrdo karton vajec; Když jsou vychladlé, dobře je osušte měkkým hadříkem. Po celém vajíčku vytvořte čmáranice voskovými pastelkami, abyste napodobili žilkování. Poté vajíčka obarvěte a jakmile uschnou, jemně je "vyleštěte" bavlněným hadříkem. Pigment se nepřichytí na vosk z pastelky, a to vytvoří krásné efekty.
Obtisky
Starou známou klasikou, která nezklame, jsou obtisky. Nemusíte ale používat jenom ty na vajíčka. Můžete použít dočasné tetování a obtisky na nehty, abyste snadno dosáhli jemného vzhledu – aplikujte je na skořápku stejně jako byste to dělali jako na nehty nebo kůži.
Razítkování
Potřebujte drobná razítka, třeba malou kytičku, barvu a pevnou ruku. Lehce razítkujte po jedné straně vajíčka a poté nechte uschnout. Před zahájením práce na druhé straně můžete vajíčko důkladně osušit fénem, abyste si dekor nerozmazali.
Zdroje: Good Housekeeping, Martha Stewart, House Beautiful, Better Homes and Gardens
Zdroje foto: Freepik.com