Vysaďte si letničky i trvalky do květináčů

Vysaďte si letničky i trvalky do květináčů
Vysaďte si letničky itrvalky do květináčů. Už teď si můžete připravit parádu, která vám bude celé léto zdobit balkony a terasy svými pestrými barvami. Když tomu teď věnujete trochu práce, v létě oceníte výsledek.

Výběr pro letní parádu

Během letních měsíců si můžete užít nádherné květináče plné květin, když nyní vysadíte do nádob letničky nebo dokonce odolné trvalky. Nádobu s pestrobarevnými květinami lze použít k osvětlení terasy, paluby, balkonu nebo dokonce nudného místa v záhonu.

Berte v úvahu riziko mrazu

Pro úspěšnou letní parádu vybírejte rostliny, které kvetou po dlouhou dobu, není u nich třeba neustále sbírat odkvetlé květy – některé květiny to vyžadují – a jsou tolerantní k pěstování v nádobách. Od konce března by měla být ve většině zahradních center k dispozici široká škála vhodných rostlin i výběr rozmanitých, které se budou stylově hodit na váš balkon nebo terasu. Nevysazujte je však, dokud ve vaší oblasti nepomine riziko mrazu.

Praktické tipy

Při výsadbě květin do letních nádob nezapomeňte:

  • Základem letních nádob jsou něžné trvalky, často označované jako "terasové rostliny". například fuchsie mohou přezimovat ve skleníku jako rostliny nebo zakořeněné řízky případně si každý rok můžete koupit nové.
  • Jednoleté záhonové rostliny jsou také dobrými kandidáty do letních květináčů a patří mezi ně třeba lichořeřišnice a měsíček lékařský.
  • Je možné použít odolné vytrvalé rostliny, jako je levandule, které lze případně vysadit na zahradě
  • Vyberte ústřední rostlinu, jako je strukturální keř nebo jednoletá popínavá rostlina pěstovaná na malé mřížce ve středu květináče. Ta bude celému aranžmá dominovat.
  • Obklopte ústřední rostlinu směsí vzpřímených záhonových rostliny a některé nechte klidně přepadat přes bok květináče. Zasaďte alespoň tři kusy od každého druhu, ať květináč překypuje bohatou nálož.
  • Vytvořte jednotnou koncepci výzdoby opakováním některých stejných rostlin v každé nádobě a zvažte také omezení barev na určité odstíny, ať má váš balkon nebo terasa styl.
  • Kombinujte rostliny, které mají podobné požadavky na pěstování, tedy na zálivku, substrát. Většině letních záhonových rostlin se nejlépe daří na plném slunci, ale některé, jako jsou begónie a tabákové rostliny, snesou i lehký stín
  • Tam, kde není možné každodenní zalévání, zvažte vysazení rostlin odolných vůči suchu.

Zdroje:  Gardeners World, RHS, Thompson and Morgan, Country Living Magazin, House Beautiful

Zdroje foto: Freepik.com



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 08.05.2025
Reklama
Reklama