
Polovina úspěchu
Štětce nejsou na jedno použití. Naučte se o ně správně pečovat a vydrží vám roky. Každý kutil ví, že dobrý štětec je polovina úspěchu. Ale i ten nejlepší se promění v nepoužitelný kolík, pokud ho po práci necháte zaschnout v barvě. Péče o štětce přitom není žádná věda – stačí pár jednoduchých návyků a vaše nářadí bude sloužit roky.
Základem je neotálet
S čištěním začněte hned po malování. Nečekejte, až barva zaschne – tehdy už pomůže jen agresivní ředidlo, nebo v horším případě popelnice. Zasychající barva pronikne hluboko ke kořínkům štětin a štětec ztvrdne tak, že se s ním dá maximálně malovat pavučina.
Každý typ barvy má své
Používali jste vodou ředitelnou barvu? Pak stačí obyčejná vlažná voda a trochu mýdla nebo jaru. Štětec properte ve sklenici s vodou, promněte mezi prsty a oplachujte, dokud neteče čistá voda. U syntetických nebo olejových barev je to jiná liga. Tam sáhněte po ředidle, ideálně po tom, které doporučuje výrobce barvy. Po vyčištění v ředidle je dobré štětec ještě „dopláchnout“ v jarové vodě, aby nezůstával mastný.
Nesušte štětce postavené na štětinách
Tohle je největší zrada. Když postavíte štětec štětinami dolů, ohnou se a ztvrdnou v křivém tvaru. Mnohem lepší je zavěsit je za držadlo, nebo je položit naplocho – třeba přes okraj stolu.
Čas od času je rozmazlete
Dopřejte svým štětcům jednou za čas lázeň. Kondicionér na vlasy nebo pár kapek rostlinného oleje jim pomůže udržet štětiny měkké a ohebné. U kvalitních štětců se vám tahle péče bohatě vrátí.
Když víte, že budete pokračovat
Není nutné čistit štětec po každé pauze. Pokud plánujete pokračovat druhý den, zabalte štětec do igelitového sáčku nebo potravinové fólie a dejte do chladu. Barva nezaschne a štětec zůstane pružný. Dobře udržovaný štětec je jako spolehlivý parťák, víte, co od něj čekat. Když se o něj postaráte, vrátí vám to přesností, jemností tahu a tím, že další projekt bude zase o něco snazší.
Zdroje: Purdy Brush, Benjamin Moore, Dulux, Woodworkers Journal
Zdroje foto: Freepik.com