Spojíte dohromady dvě části
Bývá užitečné, když můžete před začátkem svých roubovacích pokusů nahlédnout pod ruce zkušenému sadaři. Může se ale stát, že se vám to nepoštěstí. I tak se ale dá roubování stromů naučit. Potřebujete jeden strom jako podnož, ten zajistí kořeny a kmen. Zároveň určí, jak vysoko bude strom růst. Druhou částí je tzv. potomek, který vytvoří plodnou část štěpu. Zodpovídá za to, jaký typ plodu bude na stromě růst, jakou bude mít chuť a barvu.
Šest kroků k úspěchu
Roubování za kůru
Tato technika je vhodná pro roubování na staré stromy, které máte v zahradě. Začít můžete ve chvíli, kdy má strom dost mízy. Rozřízněte kůru, odchlípněte ji až na živou tkáň, tzv. kambium a vložte potomka. Spoj pečlivé omotejte roubovací páskou. Štěpařským voskem pak zatřete místa, kde hrozí, že by k roubu mohla proniknout voda. Můžete roub také trochu zkrátit, aby se větvička nevysilovala, tím zvýšíte pravděpodobnost, že se roub uchytí.
Bič a jazykový štěp čili tzv. sdružení
Další možností je roubování tzv. na bič a štěp, kdy podnož a potomka spojí dlouhý šikmý řez. To se hodí v případě, že větvičky potomka a podnože jsou zhruba stejně silné. Veďte oba řezy proti pupenům, tam se nachází nejvíce mízy, která zajistí scelení rány a uchycení. Přitiskněte k sobě pevně oba řezy, zavažte pevně roubovací páskou. Odolnost vodě zajistíte vrstvou štěpařského vosku.
Když máte silnou podnož a tenký roub
Třetí možnost se využívá tehdy, když je podnož výrazně silnější než roub. Příčně seříznutou podnož prořízněte do hloubky zhruba 3 cm. Dovnitř tohoto řezu budete vkládat roub. Ten seříznete na obou stranách šikmo do tvaru klínu. Vsuňte ho do řezu. Je dobré zastřihnout větvičku nad pupenem, tím opět zabráníte vysilování roubu a stoupne procento úspěšnosti v uchycení.
Tipy zaručující úspěch
Zdroje: Shannon McDowell – Orchard People, University of New Hampshire, Instructables, RHS
Zdroje foto: Pixabay.com