Kdy si na práci raději najmout profesionála?

Kdy si na práci raději najmout profesionála?
Kdy si na práci raději najmout profesionála? Je najmutí profesionála lepší cestou? Uvádíme příklady situací, kdy zvážit, zda práci přenechat někomu jinému.  

Chyba by měla vážné následky

Je možné, že chyba při kutilské práci způsobí, že váš domov nebude bezpečný. Například vadné elektrické vedení může způsobit požár. Čím větší je riziko, tím je pravděpodobnější, že byste si na to měli najmout profesionála. Vyškolený odborník by měl zvládnout jakýkoli projekt, který by vás mohl při nesprávném dokončení poškodit. Chyby by vás také mohly stát více peněz. Najmutí profesionála od začátku pomáhá zajistit, aby byla práce provedena správně hned napoprvé. Renomovaní dodavatelé mají pojištění a nabízejí záruku na svoji práci. Pokud udělají chybu nebo poškodí váš majetek, budou muset za vyřešení problému zaplatit.

Renovace vyžaduje povolení

Pokud práce vyžaduje povolení, je to pravděpodobně příliš velká práce nebo příliš nebezpečná na to, abyste ji zkoušeli sami. Například elektrické, instalatérské, stavební a jiné velké práce často vyžadují povolení a obvykle by je měl provádět odborník. Někdy tyto práce dokonce vyžadují, aby je dokončil někdo s licencí, protože zahrnují specializované znalosti. Příklady? Změny v instalatérském, elektrickém nebo vzduchotechnickém vedení. Změny základů konstrukce. Nová okna nebo dveře. Přidání přístavby nad určitou velikost. Výměna střešní krytiny. Neúspěch při takových projektech může vést k velmi vážným škodám, jejichž oprava by mohla stát více, než jsou počáteční náklady na najmutí profesionála. Některá rizika nestojí za to podstupovat. Je také možné svěřit odborníkovi hlavní práce a sami se postarat o ty drobnější.

Tipy pro spolupráci s dodavatelem

Najít profesionála, kterému důvěřujete, může nějakou dobu trvat. Kromě technických aspektů najímání dodavatele se chcete ujistit, že mu svěříte svou vizi

 • Podepište smlouvu, která by měla obsahovat časovou osu projektu, náklady a další podrobnosti, které jsou pro vás důležité, jako je přijatelná pracovní doba.
 • Buďte asertivní.  Ozvěte se a zdvořile se zasazujte o to, co chcete, pokud si všimnete, že se práce nedělá podle vašich představ.
 • Udržujte si jasnou vizi. Mluvte o tom, co chcete. Ukažte inspirativní fotografie, promluvte si o konceptu a buďte konkrétní v tom, co chcete a očekáváte.
 • Vytvořte si kontrolní seznam. Mějte přehled o úkolech, které je třeba udělat, a seznam často aktualizujte.

Výhody najmutí profesionála

Když si najmete dodavatele, aby se ujal vaší vize, limitem je váš rozpočet, nikoli vaše dovednosti. Víte, že profesionál bude produkovat kvalitní výsledky a má zkušenosti, které vás v průběhu projektu provedou obtížnými rozhodnutími. Podívejte se na některé další úvahy o tom, zda najmout nebo nenajmout profesionála.

 • Zvýšíte hodnotu vašeho domova.
 • Chybná práce je kryta, profesionálové jsou pojištění.
 • Povolení jsou schválena rychleji, když dává za práci záruku profesionál.
 • Dodavatelé jsou ve spojení s dalšími odborníky v oboru a mohou dosáhnout slev na službách a materiálech.

Nevýhody najmutí profesionála

 • Obecně je to dražší, protože kromě nákladů na materiál platíte za jejich práci a odborné znalosti.
 • Málokdy budete jeho jedinou prací, obvykle pracuje na více projektech, proto je možné, že některé věci přehlédne nebo nepůjdou práce tak rychle.
 • Nemáte sami kontrolu nad časovou osou prací.
 • I práci sami neděláte, stále musíte s odborníkem komunikovat a být přítomni, abyste jeho práci zkontrolovali a ujistili se, že je prováděna podle vašich představ.

Zdroje: Dumpsters

Zdroje foto: Freepik.com

 autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 19.04.2024
Reklama
Reklama